Mýtné

Začalo platit nové mýto! Od pondělí hrozí problémy na těchto místech

Na českých dálnicích začalo úderem sobotní půlnoci fungovat nové satelitní mýto. Do systému však ještě není přihlášena zhruba třetina kamionů, očekávají se proto dlouhé kolony na hranicích. Zatím se vše obešlo bez komplikací, důvodem je hlavně nedělní zákaz jízdy kamionů. Problémy se tak očekávají až s příchodem nového týdne.

Aby kamiony mohly v Česku od 1. prosince vjet na zpoplatněné úseky, musí se přihlásit do nového mýtného systému přes palubní jednotku. Tu ale stále nemají tisíce nákladních aut. Problém je zejména u zahraničních dopravců. 

Podle provozovatele mýta i ministerstva dopravy proto na hraničních přechodech s Českem hrozí kolony. Neděle se zatím obešla bez komplikací. Důvodem je zřejmě zákaz jízdy kamionů, která platí až do 22. hodiny.

Řidiči bez registrace tedy nejspíš začnou na hranicích zastavovat v průběhu noci. Největší komplikace se nicméně očekávají až v pondělí v ranních hodinách, trvat by měly až do středy.

Množství kamionů se čeká na hlavních tazích z Německa, konkrétně na dálnici D8 a D6 u Chebu nebo na česko-polských hraničních přechodech v Náchodě, Bohumíně, Chotěbuzi nebo Mostech u Jablunkova.Související obsah

Vůbec největší zpoždění a kolony se očekávají u hraničního přechodu Lanžhot na dálnici D2, a to kvůli špatně jazykově vybaveným kamioňákům z Maďarska a Rumunska. Na jihu Moravy proto hrozí až několikakilometrové kolony.

Na provoz na hraničních přechodech budou dohlížet drony a posílené hlídky celní správy. "Budou intenzivnější a zaměřeny na to, zda už proběhla registrace," uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Související obsah

Od sobotní půlnoci si palubní jednotku vyzvedlo přes 3,5 tisíce řidičů. V neděli dopoledne bylo zaregistrováno 315 tisíc nákladních vozidel. Podle odhadů ministerstva ještě zhruba 150 tisíc řidičů nechává její instalaci na poslední chvíli.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz