Dálniční známky

Dálniční známky pro rok 2020 jsou tu! Roční kupóny se v budoucnu změní

Zatímco u kamionů budou od sobotní půlnoci sledovat mýto satelity, osobní auta musí mít ještě příští rok dálniční známky. Roční kupón na rok 2020 platí od prvního prosince a jeho cena zůstává stejná. Od roku 2021 už budou platit elektronické dálniční známky a roční kupóny se dočkají zásadní novinky.

Už od první prosincové neděle si řidiči mohou za sklo svého auta vylepit dálniční známku pro příští rok. Tak jako loni se dá koupit na čerpacích stanicích nebo na poště. Cena celoroční je patnáct set korun.

"Současné papírové kupony skončí na konci roku 2020. To znamená, že letos od prvního prosince si budeme již kupovat poslední papírový kupon. Od ledna 2021 už tedy budou k dispozici tedy pouze elektronické dálniční známky," uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Odpadne tak nepohodlné strhávání kupónů. Stát za ně každoročně zaplatil 280 milionů korun, s přechodem na elektronický má být systém levnější. Poplatek řidiči uhradí přes web. Stejně jako na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku nebo Slovinsku, tak i u nás budou zachovány tři varianty kupónů - tedy roční, 30denní a 10denní. Cena se nezmění.

Související obsah

Novinkou ale bude, že roční kupon bude platit po celých 365 dní, ne pouze jeden kalendářní rok. V praxi to znamená, že pokud si koupíte celoroční známku třeba v červnu, bude platit do června dalšího.

Ministr dopravy navíc už před časem slíbil, že poplatky za kupony se nezmění, dokud nebude dálnice D1 v plném provozu. Na jednodenní kupony ale můžeme i do budoucna zapomenout.

Cena by se totiž nutně musela přibližovat k současné výši desetidenního kuponu. Z toho důvodu nemají jednodenní kupony ani v jiných evropských zemích. Uhrazení poplatku budou kontrolovat policisté kamerami, stát také využije mýtné brány.

Michaela Klárová, pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálniční známky

Důležité Události