Zahraničí

Oběťmi teroristy z Londýna jsou dva kamarádi. Pomáhali vězňům studovat

Oběťmi teroristy z Londýna jsou dva kamarádi. Pomáhali vězňům studovat
Zdroj: Profimedia

Dva kamarádi a absolventi univerzity Cambridge zemřeli v pátek na London Bridge v Británii. Nožem na ně zaútočil osmadvacetiletý Usman Khan. Oba se zúčastnili programu, který umožňuje vězňům studovat. Podle rodin byli oba velmi inteligentní a chtěli lidem pomáhat. V pondělí se s nimi bude moci rozloučit veřejnost a položit květiny u sídla starosty města.

Třiadvacetiletá Saskia Jonesová mířila na konferenci pětiletého výročí vězeňského programu Learning Together. Ten umožňuje vězňům získat vzdělání a studovat společně s vysokoškoláky. Bohužel se už na konferenci nedostala. Zemřela při útoku nožem na London Bridge. Dívka byla absolventkou univerzity v Cambridge, která program vytvořila. "Saskia byla vtipná, laskavá s pozitivním vlivem na mnoho lidských životů," citoval deník BBC její rodinu.

Jonesová také v lidech viděla vždy jen to nejlepší. "Měla v úmyslu žít život naplno a měla úžasnou touhu po poznání, což jí umožnilo být tím nejlepším, čím mohla být. Saskia měla velkou vášeň pro poskytování neocenitelné podpory obětem trestné spravedlnosti, což ji dovedlo k bodu, kdy se nedávno ucházela o náborový program absolventů policie, který se chce specializovat na podporu obětí," doplnila rodina.

Saskia v loňském roce získala magisterský titul z kriminologie. Její dizertační práce prý byla tak dobrá, že lektorka Olivia Smithová při čtení plakala. "Je mi líto, že svět neuvidí, čeho mohla dosáhnout," truchlila Smithová. Souhlasila s ní také ředitelka kriminologického institutu na univerzitě Loraine Gelsthorpeová. "Měla pozitivní dopad na společnost ve všem, co udělala," svěřila se deníku ředitelka.

Související obsah

Jonesová se kamarádila s druhou obětí útoku Jackem Merrittem. "Náš krásný, talentovaný chlapec zemřel, když dělal to, co miloval, obklopený lidmi, které miloval a kteří milovali jeho. Rozjasňoval naše životy a životy mnoha svých přátel a kolegů a velmi nám chybí," vzpomínala rodina na svého syna.

Merritt byl také přemýšlivý, inteligentní a plánoval budoucnost se svou přítelkyní Leanne. Chtěl také pomáhat lidem v systému trestního soudnictví. "Víme, že by Jack nechtěl, aby se tento hrozný, izolovaný incident použil jako záminka vlády k zavedení ještě drastičtějších trestů vězňům nebo k zadržování lidí ve vězení déle, než je nutné," prohlásila rodina.

Jack také absolvoval magisterský titul, ale o rok dříve než Saskia. "Jackova vášeň pro sociální a trestí spravedlnost byla nakažlivá. Byl hluboce kreativní a odvážně se angažoval ve světě a prosazoval politiku lásky…," vysvětlila Gelsthorpeová. Dokonce měl v únoru rozhovor pro BBC v rámci programu Learning Together.

Související obsah

Útok nožem, při kterém přátelé zemřeli, se stal v pátek. Osmadvacetiletého Usmana Khana policisté na místě zastřelili. Nožem zranil ještě další tři lidi. Podle deníku BBC plánoval útok na londýnskou burzu v roce 2010. Policie ho zadržela a byl odsouzený na šestnáct let. V prosinci loňského roku se však dostal na svobodu.

S oběťmi se lidé mohou v pondělí rozloučit v londýnské galerii Guildhall, kde bude kondolenční kniha. Poté mohou klást květiny u domu starosty města Sadiqa Amana Khana. 

Připomeňte si reportáž o útoku v Londýně:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz