Zahraničí

Greta dorazila zpět do Evropy! V přístavu ji vítaly desítky lidí

Greta dorazila zpět do Evropy! V přístavu ji vítaly desítky lidí
Zdroj: Profimedia

Švédská aktivistka Greta Thunbergová v úterý před druhou hodinou odpoledne připlula do Evropy. Na bezuhlíkové jachtě dorazila ze Spojených států do portugalského hlavního města Lisabon. Stihnout by tak měla setkání s místním starostou a také summit OSN ohledně klimatu.

Šestnáctiletá Greta Thunbergová vyplula z USA ve středu 13. listopadu společně s dvěma mořeplavci - Rileym Whitelumem a Elaynovu Carausouovou. Přes Atlantik plula na jachtě, která nemá ani záchod. Snaží se tím bojovat proti znečištění životního prostředí. 

Na mladou aktivistku čekaly desítky lidí v přístavu Doca de Santo Amaro v portugalském Lisabonu. Fanoušci při jejím příjezdu tleskali a mávali na ni. Greta jim pozdravy opětovala.

Na programu má také setkání se starostou Fernandem Medinou, informoval deník Zeit. V pátek by se měla zúčastnit summitu OSN o klimatu, který se koná v Madridu ve Španělsku. Summit se měl původně konat v Chile. Kvůli nepokojům byl však přesunut do Evropy. 

Thunbergová cestovala přes Atlantik téměř tři týdny. Před tím strávila v USA několik měsíců. Pronesla také projev, který ve veřejnosti vyvolal řadu reakcí. Ostře se pustila do světových lídrů a vyčetla jim, že ji vzali její dětství. 

Související obsah

"Lidé trpí, lidé umírají, ekosystémy se hroutí. Jsme na začátku masového vyhynutí a vy dokážete mluvit akorát o penězích a cpete nám pohádky o nekonečném ekonomickém růstu. Co si to dovolujete?" prohlásila tehdy Thunbergová na summitu v New Yorku.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz