Domácí

Muže na Opavsku zavalil strom. Na záchranu čekal víc než pět hodin

Muže na Opavsku zavalil strom. Na záchranu čekal víc než pět hodin
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Mladého muže z Opavska v úterý vyprošťovali hasiči zpod téměř dvoutunových kořenů stromu. Lesního dělníka při kácení nečekaně zavalily mohutné kořeny, zůstal pod nimi zaklíněný. Od pasu dolů ho pomalu drtil.

Tragédie se stala v obci Jakartovice, části Hořejších Kunčic. K nehodě došlo během dopoledne, pomoc ale přišla až v odpoledních hodinách.

Dělník při kácení smrků odřízl od poraženého kmene jednoho z nich kořeny, které tvořily obrovský "koláč". Ten zůstal stát na hraně tak, jak ho odřízl, když ale muž porážel další strom, padající smrk o trčící kořeny zavadil a téměř dvě tuny hlíny, kamení a dřeva lesníka zavalily.

Lesní dělník zůstal pod kořenovým koláčem zaklíněný a jeho obrovská váha mu rozdrtila pánev a poranila nohu a páteř. Naštěstí byl muž při vědomí a dokázal hvízdáním přivolat své kolegy, kteří okamžitě zavolali pomoc. Než ale muže našli, uplynulo víc než pět hodin. Na místo dorazili hasiči a záchranná služba.

Související obsah

"Záchranáři k pacientovi museli od sanitního vozidla asi 150 metrů pěšky, kde se ve svažitém terénu nacházel. Zasahující lékař zjistil silné podchlazení, vyslovil podezření na vážné poranění páteře a pánve, dolní končetiny. Postižený byl následně zajištěn pánevním pásem a dalšími prostředky, snesen k sanitnímu vozidlu a dopraven k vrtulníku," popsal mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Hasiči se při vyprošťování snažili kořeny nadzvednout speciálním nafukovacím vakem, který se při podobných zásazích běžně používá, ale vak se do nich bořil. Museli tedy tíhu ležící na zraněném odházet ručně a z kořenů muže vysekat.

Související obsah

"Pak museli hasiči ještě proklestit 70 metrů dlouhý pruh hustým lesním porostem, kudy byl muž odnesen na nosítkách až k sanitce," řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Mluvčí záchranářů dodal, že muži šlo o život a jeho stav byl natolik vážný, že byl na místě uveden do umělého spánku a napojen na plicní ventilaci. Vrtulník zraněného dělníka přepravil do ostravské fakultní nemocnice na urgentní příjem.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz