Andrej Babiš

Prezident abolici nenavrhne, tvrdí Babiš. Obul se do ministrů ČSSD

Premiér Andrej Babiš má radost, že bylo zastaveno trestní stíhání jeho rodiny. Zopakoval, že on nic nezákonného neudělal a kauza Čapí hnízdo je vykonstruovaná. Prezidenta Miloše Zemana prý požádal, aby mu abolici neuděloval, a ten souhlasil.

"Chci hlavně říct, že mám velkou radost a cítím úlevu, že je definitivně zastaveno trestní stíhání mé rodiny, mojí manželky a mé dcery. Zvykl jsem si na to, že jdou po mně. Očekával jsem, že mě jen tak nepustí. Jsem politik, vydržím to," napsal Babiš na facebooku.

Na následné tiskové konferenci premiér uvedl, že nic protizákonného neudělal a rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ho nepřekvapilo. "Každý rozumný člověk pochopí, že celá ta kauza je vykonstruovaná, že se objevila jen proto, že jsem v politice," zopakoval.

 

Vše sledujeme online:

K abolici, o které prezident Miloš Zeman tvrdil, že mu v případě obnovy trestního řízení udělí, podle něj není důvod. "Teď mi píše Ovčáček, za chvíli budu mluvit s panem prezidentem a požádám ho, aby žádnou abolici nenavrhoval," prohlásil premiér. Prezident Zeman podle něj souhlasil.

Související obsah

Vyjádření nejvyššího státního zástupce prý Babiš s kolegy sledoval ve sněmovní jídelně, samotné rozhodnutí prý ale nečetl. "Na to mám advokáty, kteří to dostali pár minut před tím tiskovým sdělením do schránky. Já to neřeším a nikdy jsem neřešil," popsal Babiš.

Předseda ČSSD Jan Hamáček portálu Echo24 řekl, že pro odchod z vlády nevidí sociální demokraté důvod. Babišovy kauzy ale podle něj "komplikují vládě práci a poškozují její úsilí". "Hnutí ANO (...) má plné právo i zodpovědnost za to, koho nominuje na premiéra," řekl Hamáček.

Že by nějak poškozoval práci vlády, Babiš odmítl. "Bylo by dobré, kdyby chodili na vládu kolegové ze sociální demokracie. Myslím, že nás to nezatěžuje, spíš je potřeba pracovat," uvedl v reakci na Hamáčkovo vyjádření.

Související obsah

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ve středu oznámil, že v případě Andreje Babiše a jeho expertky na dotace Jany Mayerové zrušil rozhodnutí žalobce Jaroslava Šarocha, který zastavil jejich trestní stíhání. Oba jsou tak opět obvinění a Šaroch musí vzít v úvahu Zemanovy připomínky a rozhodnout znovu.

V případě dalších čtyř obviněných včetně Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové a švagra Martina Herodese Zeman Šarochovo rozhodnutí potvrdil. Už tak nejsou a nebudou trestně stíháni.

Stíhání Babiše a Mayerové bude pokračovat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Andrej Babiš

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz