Domácí

Vrcholní politici dostanou příští rok přidáno. Podívejte se, o kolik si přilepší

Politici si od příštího roku znovu přilepší na penězích. Poslanec nebo senátor uvidí od ledna na své výplatní pásce zhruba o 8 500 víc. Plat se jim tak zvýší na 90 800 korun hrubého. Přilepší si také prezident.

Prezident, předseda vlády i poslanci - vrcholní politici opět budou dostávat o něco víc. Platy vzrostou zhruba o desetinu. Hlava státu bude brát od nového roku přes 300 tisíc korun.

Politikům rostou platy téměř každý rok. Třeba premiér si za poslední dva roky přilepšil asi o 40 tisíc. Jiným profesím trvá takový platový růst několik let. Ministři oproti loňskému roku dostanou asi o 16 tisíc víc.

"Minulá Poslanecká sněmovna schválila nějaký ten vzorec, kde vlastně dochází k tomu automatickému navyšování. To není předmětem toho, že bychom si teď něco odhlasovávali," sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Vedle platů porostou také měsíční náhrady. Třeba na těch cestovních budou mít poslanci podle vzdálenosti bydliště až 50 500 korun. Paušální náhrada na stravné a reprezentaci vzroste zhruba o 1000 na 13 500.

Související obsah

Platy politiků porostou kvůli zvýšení průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Průměrná hrubá mzda dosáhla v Česku v letošním třetím čtvrtletí 33 697 korun. Na průměrnou mzdu nedosáhnou asi dvě třetiny zaměstnanců.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz