Domácí

Policie obvinila expremiéra Nečase. Za křivou výpověď mu hrozí tři roky

Bývalý premiér Petr Nečas je podle informací deníku Aktuálně.cz obviněn z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, kterého se měl dopustit v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Lhát měl ve snaze ochránit svou tehdejší milenku a dnes manželku Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, která byla v případu hlavní obžalovanou a Nečas v ní vypovídal coby svědek.

Důkazy, které by podezření z křivé výpovědi potvrdily, kriminalisté shromažďovali a prověřovali od srpna letošního roku, nyní došlo k formálnímu obvinění a expremiérovi hrozí obžaloba. Nečas se podle zjištění Aktuálně.cz proti usnesení o zahájení trestního stíhání pokusil bránit podáním stížnosti, ta ale byla jako nedůvodná zamítnuta.

V kauze zneužití Vojenského zpravodajství měla Jana Nagyová, dnes Nečasová úkolovat tajnou službu, aby sledovala Nečasovu tehdejší manželku Radku. Za objednavatele se u soudu prohlásil právě Nečas coby tehdejší předseda vlády, i když zprvu vypovídal, že o sledování nevěděl.

 

Související obsah

Jana Nečasová dostala za zneužití pravomoci úřední osoby nejprve dvouletou podmínku, Městský soud v Praze jí letos v březnu trest zpřísnil na tříletý trest podmíněně odložený na pět let a zákaz vykonávat ve státní správě vedoucí funkce po dobu deseti let. Pokud se k soudnímu jednání dostane aktuální Nečasova kauza, hrozí mu až tři roky za mřížemi.

Podívejte se na reportáž TV Nova od soudu (11/2017): 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz