Domácí

Tisíce lidí došly k Úřadu vlády. Máme toho dost, křičeli na Babiše

Tisíce lidí došly k Úřadu vlády. Máme toho dost, křičeli na Babiše
Zdroj: Milion chvilek pro demokracii

Po pondělních demonstracích v malých městech se v úterý znovu sešli lidé, kterým vadí kauzy premiéra Andreje Babiše, Z Václavského náměstí se několikatisícový průvod vydal na pochod k Úřadu vlády. Cestou dav křičel "Hanba! Máme toho dost" a další hesla proti Babišovi.

Milion chvilek pro demokracii požaduje odstoupení předsedy vlády Andreje Babiše, protože je trestně stíhaný kvůli kauze Čapí hnízdo, podle auditu Evropské komise je ve střetu zájmů kvůli dotacím pro Agrofert a také je spojován s komunistickou Státní bezpečností.  Babiš opakovaně demonstrantům vzkázal, že jejich právo demonstrovat respektuje, ale odstoupit nehodlá.

Pochod k Úřadu vlády svolal proto, aby zde mohli politici opozičních stran vystoupit se svými návrhy pro budoucnost bez Andreje Babiše v čele české vlády. "Výzkumy uvádí, že pro třetinu lidí, kteří zvolili Andreje Babiše, je ANO "nejmenší zlo" a že nevidí alternativu. Alternativa ale vždy existuje! Chceme na závěr roku oslovit zástupce demokratických stran, aby ukázali, jakou alternativu dokážou nabídnout. Slyšet od nich tváří v tvář, jakou mají vizi a jak srozumitelně dokážou oslovit i ty, jejichž hlasy zatím nemají," informoval spolek na sociálních sítích.

Související obsah

První dostal slovo místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. Podle něj i voliči ANO budou jednou chtít být odpovědní a i on je bude chtít přesvědčit. Vít Rakušan (STAN) ho doplnil, že Česko je dnes rozděleno příkopy. "Chceme lidem i v poslední vesnici předat vizi, že se můžou mít lépe," řekl.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš poděkoval, že lidé chodí na demonstrace: "Nastavujete to zrcadlo politikům, kteří jsou opilí mocí a svůj osobní zájem a prospěch nadřazují zájmům českého státu."

Další dostal slovo předseda KDU-ČSL Marek Výborný. "Školství, klima a další otázky jsou důležité. Co je potřeba předřadit - dodržování právního státu, nezávislost justice a nezávislá veřejnoprávní média, abychom nedopadli jako v Polsku," vyjmenoval priority. Podle něj je řešení jednoduché - spolupráce opozice bez střílení se do vlastních nohou a vítězství ve volbách.

Související obsah

Za ODS vystoupila poslankyně Miroslava Němcová. "Lidé demonstrují, protože k tomu mají důvod. Ne kvůli tomu, že by je někdo platil. To je směšné. Na Slovensku, v Rakousku nebo na Maltě to vedlo k pozitivním změnám. Vydržte, děkuji vám," prohlásila mimo jiné. Slovo na závěr dostali i zástupci menších stran zastoupených v parlamentu, místopředsedkyně Strany zelených Magdalena Davis a Jan Čižinský z Prahy sobě. "Hájíme vaše zájmy v Senátu, který je demokratickou pojistkou a dobře že ho máme. Jsme tu proto, aby tu po nás mohly žít naše děti," řekla Davis.

Demonstrace Milionu chvilek budou pokračovat i v dalších dnech. Ve čtvrtek 19. prosince se uskuteční setkání v krajských městech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz