Domácí

Lidé po celém Česku si připomínají úmrtí Václava Havla. Už je to 8 let

Politik, dramatik a svého času disident Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince 2011 ve věku 75 let na své chatě na Hrádečku poblíž Trutnova. Na počest této významné osobnosti se dnes budou zapalovat svíčky a uskuteční se i průvod k Pražskému hradu. Odpoledne bude také odhalena pamětní deska. Slavnostního aktu se zúčastní bratr bývalého prezidenta Ivan M. Havel. Deska se bude nacházet na domě na pražském Rašínově nábřeží, kde Havel strávil většinu života.

Na Jungmanově náměstí v Praze v 11 hodin odstartovala vzpomínková akce Svíčka pro Václava Havla. Vítáni jsou dle pořadatelů všichni, kteří si chtějí na bývalého prezidenta zavzpomínat, připojit se k četbě jeho děl, nebo prostě jen zapálit svíčku.

"Budeme rádi, když se k nám připojíte. Ať už krátkým zastavením se, zapálením svíčky, nebo i třeba tím, že se zapojíte do četby nebo máte-li, připojíte svou osobní vzpomínku," vyzýval hnutí Politika a Svědomí, organizátor Svíčky pro Václava Havla.

Na zesnulého manžela pamatovala i Dagmar Havlová, která na sociální síti sdílela fotografii pamětního věnce, ke které napsala: "Je to právě 8 let."

Související obsah

V průběhu vzpomínkové akce vystoupí bývalý premiér Petr Pithart, bývalý ministr kultury Daniel Herman, dokumentaristka Olga Sommerová, herec Jan Potměšil, studenti pražské DAMU nebo členové skupiny Cirkus Brothers. Událost v 18 hodin zakončí mše za Václava Havla v chrámu Panny Marie Sněžné.

V šest hodin odpoledne se na Havla bude vzpomínat i na pražském Václavském náměstí. Při pietní akci na bývalého kolegu a přítele vzpomenou Karel Schwarzenberg, Havlův bývalý kancléř a pozdější ministr zahraničí, Havlova bývalá sekretářka a herečka Bára Štěpánová, Havlův bývalý osobní tajemník Vladimír Hanzel, nebo exprezidentova osobní asistentka Jaroslava Dutková.

Související obsah

Ve stejnou dobu začne i pochod s názvem Srdce na Hrad. Ten povede od náměstí Václava Havla u Národního divadla a skončí na Hradčanském náměstí, kde organizátoři chystají krátký doprovodný program. "Pojďte s námi uctít památku Václava Havla tím, že na Hrad vrátíme symbol, který tam on donesl a který tam už tak dlouho zoufale chybí," vyzývají organizátoři pochodu na sociálních sítích.

Na Václava Havla nevzpomene jen Praha. V Českých Budějovicích lidé na náměstí Přemysla Otakara II. vytvoří ze svíček srdce. Akci plánují na 17. hodinu a v 18:00 začne program v Rabenštejnské věži. Jeho součástí bude promítání Havlových projevů a veřejné čtení z jeho děl.

V Ústí nad Labem se bude od 16:00 číst z Havlovy eseje Příběh a totalita, ve které roku 1987 popsal společnost žijící v totalitním režimu. Čtení bude probíhat na pokračování před filozofickou fakultou Univerzity J. E. Purkyně.
 

Podívejte se na rok starou reportáž o vzpomínce na Václava Havla: TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz