Domácí

Žena z Frýdecko-Místecka udělala z dcery invalidu, aby dosáhla na dávky

Žena z Frýdecko-Místecka udělala z dcery invalidu, aby dosáhla na dávky

Policisté z frýdecko-místeckého oddělení hospodářské kriminality vyšetřují případ 43leté ženy z Třince. Okresní správa sociálního zabezpečení oznámila už počátkem minulého roku, že žena od roku 2013 pozměňovala lékařské zprávy o zdravotním stavu své matky a dcery tak, aby získala sociální dávky.

Mezi důkazy, které kriminalisté nashromáždili, jsou lékařské zprávy, odborná vyjádření a posudky, dokonce i závěrečné zprávy z psychologického a pedagogického posouzení zdravotního stavu ženiny nezletilé dcery. Podle informace policie v nich podezřelá měnila data, přepisovala texty a uváděla nepravdivé údaje. Žena je stíhána na svobodě.

Související obsah

Ačkoli její dcera byla zcela soběstačná, ve škole dosahovala velmi dobrých studijních výsledků a rozhodně nepotřebovala pomoc asistenta, matka pozměnila lékařské zprávy tak, že v nich z dívky udělala téměř nesvéprávnou, nemocnou osobu, které byl posléze přiznán 3. stupeň závislosti kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu.

Dle dostupných informací žena Okresní správě sociálního zabezpečení předkládala vždy jen pozměněné kopie původních dokumentů a nikdo si tak zprvu ničeho podezřelého nevšiml. Ve svém počínání prý byla velmi pečlivá a opatrná.

Do jedné z lékařských zpráv podezřelá uvedla: "Při častých kolapsových stavech a záchvatech je nutný stálý dohled dítěte 24h denně. Bývá v bezvědomí, neví o sobě, nereaguje, neorientuje se v místě ani čase, potřebuje pomoc druhé osoby. Má problémy i s orientací a komunikací. Neujde ani 100 metrů, má závratě, točí se ji hlavička, dušnost, zvracení, bolest na hrudi." U své matky žena změnila text lékařské zprávy "Je dobře pohyblivá" na "Je nepohyblivá".

"Všechny tyto údaje byly smyšlené. Svým podvodným jednáním se žena měla obohatit téměř o jeden milion korun. Od roku 2013 do 2018 měla neoprávněně pobírat sociální dávky v podobě příspěvku na péči, příspěvku na mobilitu a příspěvku na zvláštní pomůcku, motorové vozidlo," řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Související obsah

Komisař z oddělení hospodářské kriminality ženě aktuálně sdělil obvinění ze spáchání zločinu podvod a přečinu padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu. Za tento "kousek" jí hrozí až osm let za mřížemi.
 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz