Light

Lidé můžou po limonádách bez cukru přibrat, zjistili vědci

Lidé můžou po limonádách bez cukru přibrat, zjistili vědci
Zdroj: Profimedia

Řada lidí pije limonády a další nápoje bez cukru, protože mají pocit, že jsou zdravější a dietnější než klasicky slazené verze. Vědci ovšem zjistili, že light verze nápojů mohou naopak vést k nabírání váhy!

Podle nové studie mají lidé, kteří pijí limonády s umělými sladidly velmi často úplně stejný příjem cukru jako ti, kteří pijí "plnohodnotné" drinky.

Podle Daily Mailu, který na zjištění upozornil, je to dané tím, že lidé, kteří si nedopřejí cukr v limonádě, mají později tendenci se za svoji pevnou vůli odměnit nějakou jinou sladkostí.

Umělá sladidla navíc podle výzkumníků dokáží změnit složení bakterií v zažívacím traktu takovým způsobem, že je pravděpodobnější, že lidé ztloustnou nebo dokonce onemocní cukrovkou.

Portál připomíná, že aktuální studie není první, která poukazuje na škodlivý vliv umělých sladidel na zdraví. Jiné práce spojily nápoje bez cukru s vyšším rizikem demence, mrtvice nebo srdečními problémy.

Související obsah

Výzkumný tým z University of South Australia vedený profesorem Peterem Cliftonem zkoumal širokou škálu umělých sladidel včetně těch nejznámějších - aspartamu a acesulfamu-k.

Clifton zároveň dodal, že počet dětí, které pijí dietní limonády, se za posledních 20 let ztrojnásobil. U dospělých je nárůst nižší - 54 procent.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz