Zajímavosti

Používáte umělá sladidla? Můžete si zadělat na pořádné problémy

Používáte umělá sladidla? Můžete si zadělat na pořádné problémy
Zdroj: Thinkstockphotos

Po přírodním nebo umělém sladidle sahá mnoho lidí v přesvědčení, že se jedná o zdravější náhradu bílého cukru. Přesto však může mít neblahý vliv na lidský organismus, a to zejména kvůli nevhodnému dávkování.

Z nejnovější studie vědců vyplývá, že nadměrné užívání umělých sladidel může narušit střevní bakterie, které hrají klíčovou úlohu například při posilování naší imunity nebo ovlivňování nálady. Řeč je především o sukralóze, aspartamu, sacharinu, xylitolu nebo erythritolu.


"Vědci navíc varují také před oblíbenou přírodní alternativou cukru, kterou je stévie,“ píše Daily Mail. V Evropské unii je její prodej schválený od roku 2011 a je 200krát sladší než cukr. Právě proto je potřeba dbát na správné dávkování.

Související obsah


Doporučuje se konzumovat maximálně 4 miligramy na kilogram tělesné hmotnosti. Neobsahuje žádné kalorie a stejně jako další umělá sladidla, také stévie nezvyšuje hladinu cukru v krvi, protože má glykemický index 0.


Velkým problémem je to, že lidé rostlinu upřednostňují více než jiná umělá sladidla, a sahají po této alternativě častěji, než by měli.


Nebezpečné je, že sladidla s nízkým obsahem kalorií pouze oklamou mozek a zvýší chuť k jídlu. Mozek si totiž myslí, že tělo zpracovává cukr. Ve skutečnosti však nedostává energii, kterou očekává, takže nakonec člověk pouze potřebuje jíst.


Navíc podle vědců nadměrné užívání stévie narušuje krevní mikroflóru tím, že ovlivňuje dobré bakterie. Ty jsou důležité nejen pro fungování našeho trávicího systému, ale také pro imunitu a prevenci před chorobami.

Děti propadají módě pití energetických nápojů. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz