Stavba

Stavba domů se brzy prodraží, začínají platit přísnější předpisy

Pokud se po Novém roce chystáte stavět a nestihnete zažádat o stavební povolení ještě letos, musíte počítat s tím, že od ledna 2020 začíná platit nová směrnice Evropského parlamentu. Ta požaduje, aby všechny novostavby byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. Televize Nova proto zjišťovala, jak moc to například stavbu prodraží.

Budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Tak zní název, který by mohl mnohé vyděsit. Ve skutečnosti není ale předpis Evropského parlamentu tak razantní. Ale pozor - zpřísní se směrnice na zateplení, vytápění nebo větrání.

"S tím si musí poradit projektant, aby zvolil kvalitní konstrukci," radí ministr průmyslu Karel Havlíček. Pokud nestihne zájemce o stavbu podat žádost o stavební povolení ještě v letošním roce, už se bude muset řídit novou směrnicí. Třeba stavební úřad v Říčanech má proto víc práce, než je obvyklé.

"Nárůst je, není to ale tak razantní, jak jsme očekávali. Ten název budovy s téměř nulou spotřebou je zavádějící," míní šéf úřadu Jan Pillvein.

Související obsah

Jenže i tak - masivnější zateplení nebo kvalitnější okna a dveře něco stojí. "Může být trochu dražší ta stavba samotná, ale časem se to samozřejmě vrátí na energetických úsporách," uklidňuje ministr Havlíček.

Toto ale není úplnou novinkou, pro budovy s plochou nad 1500 metrů čtverečních už pravidla platí od roku 2018, od 1. ledna 2019 je v platnosti pro budovy nad 350 metrů čtverečních. Od nového roku pak nově i pro malé novostavby.

I v tomto případě existují výjimky. Nová směrnice neplatí například pro kostely a chrámy, budovy do 50 metrů čtverečních a nevztahuje se ani rekreační chaty a chalupy.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz