černá stavba

Bez kompromisů: Černé stavby mají jít okamžitě k zemi! Zaplatí to stát

Černým stavbám v Česku bude konec. Razantní změnu přístupu chystá v dlouho očekávaném stavebním zákonu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Podle novely, která je nyní v připomínkovém řízení, bude každá černá stavba odstraněna nekompromisně a na náklady státu.

Každá desátá stavba v Česku se v současnosti rozjede bez stavebního povolení, takzvaně na černo. Tvrdí to analýza, kterou si nechala vypracovat ministryně Dostálová. Dodatečnému získání stavebnímu povolení by mělo odzvonit.


"Pokud bude zahájena stavba na černo a tím, jak to bude v té státní správě, tak to stát nekompromisně odstraní. Současný stav je opravdu neúnosný," oznámila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).


Svůj lví podíl na velkém množství černých staveb v Česku má také dlouhé vyřizování stavebního povolení. Průměru trvá pět a půl let. Ministerstvo slibuje jeho snížení na jeden rok už v roce 2021. Nařídit demolici černé stavby lze i nyní, dochází k tomu jen zřídka. Náklady jdou totiž na vrub obce.

Související obsah


"Města a obce mají mnoho černých staveb, snaží se je odstraňovat, ale mnohdy na to nejsou finance," vysvětlila výkonná ředitelka Svazu měst a obcí stavba Radka Vladyková.


Starosta si o dodatečné zafinancování může zažádat, ale systém nefunguje. Loni dotace využila podle informací ministerstva jediná obec. Ministryně věří, že převedení stavebních úřadů přímo pod stát problémy vyřeší. Podle opozice krok špatným směrem.


"Centrální stavební úřad může ve skutečnosti znamenat ochromení vůbec stavební činnosti v České republice. Na několik let se může zastavit vydávání stavebních povolení," míní místopředseda ODS Martin Kupka.

Související obsah


Další změnou má být to, že pokud se investor odchýlí od podoby stavby, na kterou dostal povolení, tak mu stavební úřad podle ministryně nařídí okamžitě přerušit práce. Bude mít možnost odchylky opravit. Pokud tak neudělá, tak přijdou na řadu buldozery.


Podle kritiků chystaný stavební zákon nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je například ochrana přírody. To ministryně odmítá.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz