Ekonomika

Elektřina, nájmy či vepřové: Příští rok nás čeká pořádné zdražování!

Elektřina, nájmy či vepřové: Příští rok nás čeká pořádné zdražování!
Zdroj: Getty Images

V roce 2020 budou podle ekonoma růst mzdy. V souvislosti s tím ale porostou i ceny. Zdraží téměř vše, na co si vzpomenete - od elektřiny, přes nájmy až po potraviny. Zejména za vepřové maso si připlatíme.

Mzdy by měly příští rok růst meziročně o 5,5 procenta. Za následek to bude mít silné inflační tlaky, které budou podle ekonoma Lukáše Kovandy patrné po celý rok. "Budou se týkat zejména potravin, kde se projeví nedobrá úroda let 2018 a 2019, případně další faktory, jako je šířící se epidemie afrického moru prasat," uvedl.

Tyto tlaky umocní zejména počátkem roku růst spotřebních daní na alkohol a tabák. V průběhu roku by měly naštěstí slábnout. "Citelné zdražování lze očekávat v případě bydlení. Růst cen nájmů bude pokračovat - zhruba pětiprocentním tempem," předpovídá Kovanda.

Související obsah

Přidá se k tomu i nárůst cen elektřiny o 5 procent nebo vodného a stočného o 4 až 6 procent. Kvůli spotřební dani si připlatíme za tvrdý alkohol či cigarety. A protože porostou mzdy, tak se zdraží i služby, ať už se jedná o práci pekaře, kadeřníka nebo třeba automechanika. "Dražší automechanik následně přispěje ke zdražení povinného ručení," tvrdí Kovanda.

Zejména v první polovině roku nás čeká zdražování některých potravin, jako je vepřové, cukr či brambory. Ve druhé polovině roku ekonom nevylučuje mírný růst nezaměstnanosti. Stavy by se měly snížit například v těžebním či automobilovém průmyslu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz