Andrej Babiš

Babiš jako Harry Potter: "Mít hůlku, jsme druhé Švýcarsko," prohlásil

Babiš jako Harry Potter: "Mít hůlku, jsme druhé Švýcarsko," prohlásil
Zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš pronesl svůj první novoroční projev. Česku se podle něj daří dobře a lidé by měli být optimističtější. Za důležité označil dostavbu dálniční sítě, boj s klimatickou změnou nebo kybernetickou bezpečnost.

Po předsedech Senátu Jaroslavu Kuberovi a Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi přednesl novoroční projev i premiér Andrej Babiš. Stalo se tak poprvé. Babiš promlouval k občanům prostřednictvím České televize, následně proslov zveřejnil na facebooku.

Babiš začal citací z novoročního projevu prezidenta Václava Havla z roku 1992. "O tolik let později si pokládám podobnou otázku. A vlastně trochu jednodušší. Dokážeme se radovat z toho, že se nám tak daří? Nemyslíte si, že se nám daří? Já ano," prohlásil premiér.

Většina politiků prý projevy kolegů nesledovala. Co na ně říkají ti, kteří ano? Podívejte se v reportáži:

Česko podle něj prožívá jedno z nejúspěšnějších a nejšťastnějších období své novodobé historie. Připomněl, že v HDP na hlavu Česko předehnalo Španělsko. Podle žebříčku kvality života jsme zase před Spojenými státy nebo Izraelem.

Související obsah

"Rosteme. Bohatneme. Víc než většina zemí eurozóny a Evropské unie. Děkujeme, že nám věříte a u nás doma utrácíte peníze a máte důvěru v naši stabilitu," uvedl Babiš.

Dlouhodobý růst podle něj musí být postaven na investicích. Zmínil proto Národní investiční plán, který vláda představila v polovině prosince. "Představte si, že bych byl Harry Potter, měl kouzelnou hůlku a proměnil ty projekty hned teď ve skutečnost. Stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem," dodal.

Opozice, která národní plán kritizuje, je podle Babiše zbytečně negativní. Do diskuze o dalších investicích chce prý vláda zapojit přímo občany. Důležité je podle něj dokončit co nejdříve dálniční síť a vyřešit problémy ve zdravotnictví i ve školství.

"Samozřejmě investujeme do armády. Já už nechci jezdit k vojákům, říkat jim, jak jsme na ně hrdí, a zároveň sledovat, jak létají v těch starých ruských strojích," sdělil premiér. Připomněl také klimatickou změnu a boj proti nim - především proti suchu, digitalizaci a kybernetickou bezpečnost.

"Nemáme se čeho bát. Čeká nás skvělé období. Jsme Česká republika, země pro budoucnost," zopakoval na závěr Babiš svůj slogan. Do nového roku lidem popřál všem také hodně lásky a zdraví.

Celý projev:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz