Domácí

Ceny benzínu rekordně poskočily! Na Nový rok rostly nejvíce za pět let

Slábnoucí poptávka jak domácích, tak zahraničních odběratelů stojí za zhoršující se situací v českém průmyslu. Podniky musí dokonce propouštět. Na Nový rok zdražil benzín, a to nejvíce za posledních pět let.

Na Nový rok výrazně rostly ceny benzínu. "Natural 95 zdražil ze dne na den o 25 haléřů na litr, nafta pak za jediný den hned o dvacet haléřů na litr. V případě benzínu se jedná o nejvýraznější jednodenní zdražení za celé období od února 2015," uvedl ekonoma Lukáš Kovanda.


Benzín za poslední týden zdražil o deset haléřů na průměrnou cenu 32,17 koruny za litr. Cena nafty porostla o dva haléře, na 31,79 koruny za litr. Benzín i nafta jsou nyní v České republice nejdražší od loňského listopadu. Na druhou stranu zdaleka nedosahují cen z léta 2015, kdy benzín byl v průměru za 33,13 a nafta za 32,95 Kč.

 

Související obsah


Za zhoršující se situací v českém průmyslu může podle Kovandy nejistota v mezinárodních obchodních vztazích, hlavně kvůli americko-čínské celní válce. Tím zpomaluje čínská ekonomiky, což se projevuje na německém průmyslu a tím pádem i na českém, pro nějž je Německo důležitým odbytištěm.


"V dohledné době přitom nelze očekávat výraznější zlepšení situace, jelikož objem výrobních zakázek tuzemskému průmyslu v prosinci klesal poměrně silně," uvedl Kovanda.


Podle něj je třeba počítat v novém roce s mírným poklesem tuzemské výroby. "Obecně bude potížím čelit také těžební průmysl. V těchto segmentech je nejpravděpodobnější pokračování propouštění," doplnil Kovanda. I přesto ale zůstane celková nezaměstnanost v Česku na nízké úrovni.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz