Zahraničí

USA odstřelily íránského lídra dronem. Irák zveřejnil video atentátu

Po útoku na letišti v iráckém Bagdádu, který nařídil americký prezident Donald Trump, zemřel velitel elitních íránských jednotek, jeden z nejmocnějších mužů arabského světa, Kásim Sulejmání. Írán vyhlásil tři dny smutku za svého generála a varoval USA, že je nyní čeká tvrdá odveta. Spojené státy nařídily okamžitou evakuaci svých občanů, kteří pobývají v Iráku.

Spojené státy v pátek shodily bomby na mezinárodní letiště v hlavním městě Iráku Bagdádu. Při útoku zemřel mimo jiné i generál Kásim Sulejmání, který byl hlavou elitních íránských jednotek Kuds. Podle agentury AP tato událost nejspíš povede k dramatickému nárůstu napětí na Blízkém východě a vyostření vztahů mezi USA a Íránem.

  

Akce byla provedena na příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ministerstvo obrany uvedlo, že Sulejmání musel zemřít, aby se zabránilo útoku na americké diplomaty a další Američany v Iráku a celém regionu. Obvinilo také Sulejmáního ze schvalování útoku na americké velvyslanectví v Bagdádu, který proběhl tento týden.

Podle agentury Reuters odsouhlasil Pentagon odeslání dalších tří tisíc amerických vojáků na Blízký východ jako prevenci před rostoucí hrozbou ze strany Íránu.

Situaci na Blízkém Východě sledujeme online:

 

Írán si smrt jednoho z nejvýznamnějších představitelů své armády nenechá líbit. Nejvyšší íránský vůdce Ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že Spojené státy čeká tvrdá odveta. Vyhlásil rovněž tři dny smutku za mrtvého generála.

Smrt íránského generála s největší pravděpodobností otřese mezinárodním děním a dotkne se i Čechů na Blízkém východě. V Iráku, kde byl generál zabit, totiž působí i čeští vojáci. Více se dozvíte od Dominiky Janochové:

  

I poradce íránského prezidenta varoval prezidenta Donalda Trumpa před protiútokem. "Trump svým hazardem přivedl Spojené státy do nejnebezpečnější situace, která nyní v regionu nastane. Měl by být připraven čelit důsledkům," prohlásil. Trump se k tomu zatím nijak nevyjádřil, na twitteru ale hrdě vystavil americkou vlajku.

Související obsah

Přestože ve svém tweetu nenapsal jediné slovo, objevily se pod ním desítky tisíc komentářů. Mnoho lidí si Trumpa dobírá za jeho několik let staré postřehy k vládě bývalého prezidenta Baracka Obamy. "Obamovi teď klesají preference. Sledujte, jak zaútočí na Libyii nebo Írán. Je zoufalý," napsal v roce 2012.

"Vzpomeňte si, co jsem psal předtím. Obama jednoho dne zaútočí na Írán, aby ukázal, jak je silný," stálo v jeho tweetu ze září roku 2013. V listopadu toho roku toto téma opět vytáhl. "Vzpomeňte si, co jsem předpovídal už dávno. Prezident Obama napadne Írán kvůli jeho neschopnosti správně vyjednávat." 

Twitter v pátek žije především událostmi v Iráku. Nejvyhledávanějším heslem je Irán následovaný třetí světovou válkou a Sulejmáním.

Americké úřady neberou výhružky Íránu na lehkou váhu. "Naléháme na občany USA, aby okamžitě opustili Irák. Kvůli útoku na velvyslanectví USA jsou všechny konzulární služby pozastaveny. Občasné USA by se proto neměli na velvyslanectví obracet," vyzval úřad Američany v Iráku.

Jaké dopady může mít útok na Sulejmáního na Českou republiku se dozvíte v reportáži Dominiky Janochové:

Útok, při kterém zemřel Sulejmání, přišel jen několik dní poté, co dav rozzuřených iráckých demonstrantů zaútočil na americké velvyslanectví v Bagdádu. Velvyslance i další zaměstnance naštěstí včas evakuovali do bezpečí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz