Zahraničí

Iráčané se loučili se Sulejmáním. Pálili vlajky USA, volali po pomstě

Tisíce Iráčanů se dnes vydaly do ulic Bagdádu, kde se zúčastní pohřebního průvodu za iráckého polovojenskéo šéfa Abu Mahdí al-Muhandise a generála Iránských revolučních gard Kasíma Sulejmáního. Oba byli zabiti při čtvrtečním náletu amerického dronu na jejich vozidla u bagdádského mezinárodního letiště.

Rakev, ve které spočívalo tělo íránského hrdiny Kásima Sulejmáního, halila íránská vlajka. Tisíce lidí se přišly v hlavním městě Iráku naposledy rozloučit s jedním z nejmocnějších mužů Blízkého východu. Zúčastnil se i irácký premiér.

Lidé v ulicích Bagdádu vykřikovali protiamerická hesla a požadovali pomstu za smrt muže, který velel íránským ozbrojeným složkám. Íránci nad slavnou mešitou ve městě Qom vyvěsili červenou vlajku s nápisem "Ti, kteří chtějí pomstít Husajnovu krev". Jde o tradici, která symbolizuje výzvu k pomstě.

"Musíme se pomstít na sto procent. O tom není pochyb, nemají kam uniknout. Už se nadále nemůžou schovávat nebo utíkat. Měli bychom se stoprocentně pomstít," prohlásil jeden ze studentů, kteří přišli uctít památku Sulejmáního.

Íránský prezident je pevně rozhodnutý na Sulejmáního smrt reagovat. Rodinu zesnulého "hrdiny" osobně navštívil. "Pane Rúhání, když byla prolita krev přátel mého otce, můj otec se za ně pomstil. Kdo se pomstí za krev mého otce?" zeptala se ho dcera zemřelého generála Zejnab. "Udělají to, všichni pomstí krev mučedníků, nemusíte se ničeho bát," odpověděl prezident Hasan Rúhání.

Související obsah

V noci na sobotu někdo podnikl nálet na irácké jednotky na severu Bagdádu, o život přišlo šest lidí. Spojené státy popřely, že by za útokem stály. Do oblasti ale kvůli hrozící pomstě za Sulejmáního smrt vyslaly 3000 vojáků. Posílená je hlídka také kolem americké ambasády v Bagdádu. V sobotu poblíž velvyslanectví dopadly rakety kaťuša. Oběti zatím nejsou hlášeny. Více čtěte zde.

Smutek za smrt generála budou lidé na Blízkém východě držet ještě několik dní. Sulejmáního tělo mělo být po smutečním průvodu převezeno do Íránu, kde se v úterý uskuteční pohřeb. Jednotkám Kuds, kterým Sulejmání velel a které Spojené státy považují za teroristickou organizaci, od soboty velí Esmail Gání.

Zabití íránského generála Kásima Sulejmáního vyvolalo obavy z války na Blízkém východě. OSN vyzývá k maximální zdrženlivosti. Severoatlantická aliance pozastavila výcvikovou misi v Iráku. V této zemi je nasazena i speciální jednotka českých chemiků a tým vojenské policie. Více v reportáži Darji Stomatové:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz