Zahraničí

Irácký parlament vyzval vládu, aby schválila vyhoštění cizích vojsk

Irácký parlament vyzval vládu, aby schválila vyhoštění cizích vojsk
Zdroj: TV Nova

Irácký parlament v neděli schválil usnesení, které žádá ukončení přítomnosti zahraničních vojsk v zemi. Mimořádného zasedání se zúčastnilo asi 180 poslanců z 329 členného sboru. Bojkotovali ho poslanci sunitů a Kurdů. Podle agentury AP není hlasování pro vládu závazné.

Usnesení iráckého parlamentu je reakcí na americký letecký útok u bagdádského letiště, při kterém byl zabit íránský prominentní generál Kásim Sulejmání.

Zákonodárci žádají vládu, aby zrušila platnost dohody s Washingtonem, na jejímž základě americká armáda a další koaliční síly posílají do Iráku jednotky pro boj proti extremistické organizaci Islámský stát.

Většina z přítomných poslanců hlasovala pro schválení usnesení. Podpořila ho většina šíitských poslanců, kteří mají v parlamentu většinu.

Související obsah

Na území Iráku působí v současnosti přibližně 5200 ameických vojáků. Cílem jejich nasazení bylo poskytnutí podpory místním iráckým a kurdským silám v boji proti terorismu. V Iráku působí také Češi, kteří cvičí iráckou policii a jednotka chemiků. Momentálně jsou stažení na základnách a čekají na rozkazy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz