Domácí

Pražská koalice má problémy, je krok od zhroucení. Tohle je poslední řešení

Poslední možnost, jak najít společnou řeč a zabránit pádu koalice na pražském magistrátu, má být tzv. dohodovací řízení. Důvodem jsou dlouhodobé názorové neshody a někteří radní dokonce mluví o šikaně. V Praze 1, kde dohodovací řízení probíhalo poslední dva měsíce, ale kladný výsledek nakonec nepřineslo.

Pražská koalice vyhlásila dohodovací řízení, které má pomoci určit priority a najít společnou řeč. "Určitě zrevidujeme, co se podařilo za minulý rok, a potom si vyměníme náměty, jak v koalici fungovat ještě lépe," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

"V řadě oblastí ani po roce a čtvrt koalice nepředvedla jasné dobré výkony. Pouze zahraniční politikou nemůže být koalice prospěšná," tvrdí zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09).

První schůzka čeká koaliční partnery za dva týdny. Podle opozice ale ani dohodovací řízení žádné zázračné výsledky nepřinese. "Napětí je tam neustále. Největší kolem pana primátora," řekla zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).

Související obsah

"My jsme pravicová část koalice, na mnoho věcí máme rozdílné názory než naši levicové kolegové. Blíže jsme programově k ODS, ale bohužel nemáme většinu," postěžoval si Pospíšil.

Dvouměsíční dohodovací řízení absolvovala koalice i v Praze 1. Tam nakonec společnou řeč nenašla a celé to skončilo výpovědí koaliční smlouvy. Lhůta je sice do konce ledna, podle informací TV Nova ale možná nová koalice vznikne už příští týden.

"Ty důvody jsou velice vágní. Podle mého jde o to dostat zpět staré struktury. Oni říkají, že ty hlasy mají, že je pravděpodobné, že nás odvolají. Já očekávám spíše, že se jim to nepodaří," prohlásil starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha sobě).

Koalice v Praze 1 není první rozpadlou v hlavním městě po posledních volbách do zastupitelstev. Ty proběhly před 15 měsíci. A hned loni v dubnu se vyměnila koalice v Praze 4, v září se pak rozpadla koalice i v Praze 5.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz