Zahraničí

Ukrajinské letadlo zasáhly dvě íránské rakety, zní ze Spojených států

Kanada, Británie i Spojené státy uvedly, že ukrajinský boeing mohla sestřelit raketa íránského systému vzdušné obrany. Podle USA byly rakety dokonce dvě. Írán tuto možnost důrazně odmítá. Ukrajinský prezident požaduje důkazy, aby se mohla verze o sestřelení důrazně prošetřit.

Spojené státy v pátek zveřejnily informaci, že mohlo být ukrajinské letadlo, na jehož palubě zemřelo 176 lidí, sestřeleno hned dvěma raketami, uvádí portál CNN.

Informaci o tom, že mohl být boeing sestřelen, potvrdil i kanadský premiér Justin Trudeau a britský premiér Boris Johnson. Samotný zásah letadla balistickou střelou měla zachytit kamera.

Ukrajina zatím možnost sestřelení nevyloučila, prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně vyzval zástupce USA, Británie a Kanady, aby předložili důkazy. "Naším cílem je zjistit nepopiratelnou pravdu. To považuji za povinnost celého mezinárodního společenství," zveřejnil Zelenskyj.

Írán verzi o tom, že byl Boeing 737-800, který ve středu havaroval krátce po startu, sestřelen jejich systémem vzdušné obrany, odmítá. Podle nich by tato verze neměla být brána v potaz, dokud se nepodaří analyzovat všechna data z černých skříněk.

Podle agentury Reuters Írán oznámil, že může stahování dat z černých skříněk trvat jeden až dva měsíce. V případě, že by byly skřínky poškozeny, je země ochotna požádat o pomoc Rusko, Francii, Kanadu či Ukrajinu.

Související obsah

Írán podle agentury APTN k vyšetřování přizval experty z Francie, Kanady i Spojených států. Íránské úřady podle agentury Reuters uvedly, že by hledání příčiny strašlivé havárie mohlo zabrat od jednoho do dvou let.

Co předcházelo sestřelení ukrajinského letadla? Podívejte se na reportáž TV Nova:

Jaké lety byly sestřeleny v minulosti, se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz