Helena Válková

Exministryně Válková byla na koberečku u Babiše. Kvůli minulosti

Kandidátka na ombudsmanku Helena Válková v pátek vysvětlovala premiérovi, jak spolupracovala s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který poslal na smrt desítky lidí - například i Miladu Horákovou. Sama Válková informaci nepopírá, ale tvrdí, že se ničím neprovinila.

Podle premiéra má o její kandidatuře na post veřejného ochránce práv rozhodnout prezident, který ji do funkce navrhl. V pátek večer přitom Válková v České televize oznámila, že chce na schůzce s Milošem Zemanem nominaci na ombudsmanku odmítnout. Prý kvůli členství v KSČ.

Josef Urválek - prokurátor známý z vykonstruovaných procesů - mimo jiné i s Miladou Horákovou. Ve čtvrtek portál info.cz přišel s informací, že s ním kandidátka na ombudsmanku na přelomu 70. a 80. let spolupracovala a hájila zákony namířené proti disidentům. Válková tvrdí, že Urválek, s nímž pracovala v kriminologickém ústavu, jí pouze podepsal jeden odborný text a ona nevěděla, o koho ve skutečnosti jde.

"Já si pamatuju, že jsem se s ním setkala, že se podepsal nad textem. Já jsem si nemohla v 28 letech vybírat, kdo mi ten článek podepíše. Že bych s ním dlouhodobě spolupracovala, to taky není pravda," hájí se Válková.

Historici ale jejímu vysvětlení nevěří. "Paní Válková studovala na právnické fakultě, pracovala několik let v ústavu, kde byl Urválek zaměstnán. Představa, že píše text s kolegou ze zaměstnání a neví, kdo to je, je úsměvná," míní Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Související obsah

Válková si za odbornou publikací stojí a kandidatury na ombudsmanku se sama vzdát nechce. Více než tato kauza v její neprospěch prý může hrát její dřívější členství v KSČ. Situaci chce proto co nejdříve probrat s prezidentem.

"Nebudu zničená, nebudu zneuctěná, když stáhne nominaci, to opravdu ne," tvrdí Válková. Podle opozice nemá na výkon funkce ombudsmana dostatečný morální kredit.

Prezidenta nové informace údajně nepříjemně zaskočily. Zda kvůli tomu stáhne kandidaturu Válkové, se rozhodne v nejbližších dnech.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz