Protest

Sestřelení letadla Íránce rozzuřilo. "Smrt lhářům!" skandovali v ulicích

Původně poklidná tryzna za pasažéry sestřeleného ukrajinského dopravního letadla nabrala v sobotu večer v íránské metropoli Teheránu nečekané obrátky. Změnila se totiž v bouřlivou demonstraci proti režimu.

Íránci, především studenti, se shromáždili u univerzit Šarif a Amir Kabir, aby vzdali hold obětem letecké tragédie, při které ve středu zahynulo všech 176 lidí na palubě boeingu letícího z Teheránu do Kyjeva.

Jenže jak informuje BBC, pokojná vzpomínková akce se během sobotního večera zradikalizovala a hněv shromážděných se obrátil proti vedení země.

O demonstraci výjimečně informovala i místní tisková agentura Fars, podle které přibližně tisícovka lidí vykřikovala protirežimní slogany a trhala portréty generála Kásima Sulejmáního, který zahynul minulý týden při americkém náletu.

Související obsah

Studenti mimo jiné volali po tom, aby lidé zodpovědní za zkázu civilního boeingu byli pohnáni ke spravedlnosti. Stejně jako ti, kteří sestřelení letadla íránskou armádou kryli.

"Nejvyšší vůdce, rezignuj," zněl například jeden ze sloganů namířený proti ajattoláhovi Chameneímu. Jiný pokřik sliboval "smrt lhářům."

Podle Fars policie protesty rozehnala, videa ze sociálních sítí ukázala, že k tomu policisté nejspíš použili i slzný plyn.

Související obsah

Demonstrace neunikla pozornosti amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na twitteru protestující podpořil nejen ve své rodné angličtině, ale také v perštině.

"Vaše protesty bedlivě sledujeme a inspiruje nás vaše odvaha," napsal mimo jiné Trump, který zároveň varoval před dalším masakrem mírumilovných demonstrantů. A vzkázal, že "svět se dívá."

Nepokoje přišly poté, co Írán v sobotu přiznal, že ve středu omylem sestřelil dopravní letadlo krátce poté, co odstartovalo z teheránského letiště. Na palubě spoje míříccího do Kyjeva bylo 176 lidí, všichni zemřeli.

Pusťte si sobotní reportáž:

TN.cz

K tématu Protest

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz