Zahraničí

Sopka stále děsí obyvatele. Může kdykoliv vybuchnout, tvrdí experti

Filipínská sopka Taal od neděle chrlí lávu a jdou z ní oblaka kouře. Popel zasypává přilehlé oblasti, ze kterých se snaží lidé uprchnout. Podle seismologů je situace stále nebezpečná.

I v úterý ze sopky Taal, která se nachází poblíž města Manila, vychází popel. Jeho množství se stále zvyšuje. Výstraha Filipínského institutu vulkanologie a seismologie zůstává na úrovni 4. Erupce podle institutu stále hrozí a může k ní dojít i během několika hodin.

"Za posledních 24 hodin byla činnost sopky Taal charakterizována neustálým výbuchem hlavního kráteru kvůli magnetické a hydrovulkanické činnosti," citoval institut portál Rappler. Ze sopky stále vytéká také láva. Lidé viděli i záblesky a nové průduchy, ze kterých vycházel další popel. 

Seismologové zaznamenali také 212 sopečných zemětřesení, z toho 81 jich bylo velmi silných. "Taková intenzivní seismická aktivita pravděpodobně znamená nepřetržitý magmatický průnik pod Taal, což může vést k další eruptivní činnosti," doplnil institut.

Související obsah

V provincii Batangas byl v pondělí vyhlášený stav kalamity. Úřady evakuovaly až 24 tisíc obyvatel. Všichni se však bojí, jestli se budou mít kam vrátit. Sopka ohrožuje také region Metro Manila, kde se nachází hlavní město. 

Podívejte se na záběry sopky Taal:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz