Domácí

STAN řeší lupiče na jihu Prahy. Chce zvětšit právo na sebeobranu

V obcích jižně od Prahy řádí již od podzimu organizovaný gang vykrádající domy. Na svědomí má již 120 loupeží, policie přitom nemá jedinou zásadní stopu, která by mohla vést k dopadení pachatelů. Místní vytvářejí domobrany, najímají soukromé bezpečnostní agentury, žijí ve strachu. Bojí se nejen lupičů, ale i toho proti zlodějům ve vlastních domech zasáhnout, aby nebyli sami trestně stíháni.

Alarmující událost znovu oživila diskuze o tom, zda jsou práva občanů na ochranu vlastního domova dostatečná. Debatu podpořil i senátor Zdeněk Hraba (STAN), který by rád posílit práva občanů bránících svůj domov, sebe a své blízké. Lupiči podle něj musí přijít o pocit beztrestnosti, proto chystá novelu trestního zákona, která má posílit práva obyvatel při efektivní obraně proti lupičům.

"Podle senátora Zdeňka Hraby je třeba přijít s řešením, které by do budoucna posílilo právní postavení lidí ochotných aktivně bránit sebe, svůj domov, své blízké, protože pouze bezprostřední reakce na takové útoky je účinná a působí i preventivně," vysvětlil Tomáš Pergl, tiskový mluvčí hnutí Starostové a nezávislí.

Související obsah

„Lidské životy a bezpečný domov jsou zcela zásadní hodnoty. Nastal proto čas na nepopulistickou a seriózní diskusi o podrobnější úpravě nutné obrany, včetně promítnutí zásady Můj dům, můj hrad do našeho právního řádu,“ říká senátor Hraba, který hodlá otevřít debatu v Parlamentu.

Ti, kdo brání svůj majetek, by neměli být popotahováni nebo dokonce trestáni. „Zároveň jsem přesvědčen, že představa útočníka, že může narazit na člověka připraveného po právu a efektivně bránit svůj domov, sebe, své blízké i jiné napadené osoby, může potenciální útočníky a lupiče od útoku odradit, na rozdíl od současností, kdy mají často pocit beztrestnosti nebo pocit jen velmi vzdálené a málo pravděpodobné možnosti trestu,“ doplňuje Hraba.

Inspirací pro senátora je úprava platná na sousedním Slovensku - tedy výslovné ustanovení, podle kterého je vyloučena protiprávnost použití zbraně na obranu života, zdraví nebo majetku přímo v obydlí za podmínky, že pachatel neoprávněně vnikl do obydlí nebo v něm neoprávněně setrval, a nejedná se současně o nutnou obranu. „Zároveň je nutné definovat, že se nesmí jednat o úmyslné zabití, tedy aby nedocházelo k možnému zneužití,“ doplňuje senátor.

Podobné principy platí v několika dalších evropských státech, například v Německu či ve Švédku, nově také i v Itálii.

Související obsah

Držením a užitím zbraní se v dohledné době bude zabývat také Senát, na schůzce plánované na 30. ledna je jedním z jednacích bodů také petice za zachování práv bezúhonných občanů v oblasti legálních zbraní.

"Sebelépe připravená policie nemůže být každou minutu na všech místech, a je rozhodně lépe mít legalizované prostředí s více než 300 tisíci držiteli zbraní pod kontrolou, než různými zákazy dopustit zásadní zvýšení počtu držitelů zbraní nelegálních," komentoval problematiku v minulosti Martin Červíček (ODS), expert ODS pro bezpečnost. "Nám jde o povýšení práva bránit svůj život na ústavní úroveň do Listiny lidských práv a svobod," doplnil.


Nájezdy lupičů na domy v obcích u Prahy se nedaří zastavit:

Na příběhy lidí, kterým by novela pomohla, se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz