Domácí

Útok na benešovskou nemocnici nebyl výjimka! Co ministerstvo na to?

Ministerstvo zdravotnictví bude letos prověřovat všechny nemocnice v České republice, zda jsou připraveny proti kybernetickým hrozbám. Ministr Adam Vojtěch tím chce předejít podobnému útoku hackerů, jakému nedávno čelila benešovská nemocnice.

Hackerský útok na benešovskou nemocnici loni ukázal, že tuzemské nemocnice nejsou na podobné hrozby dobře připraveny. Hackeři vyřadili z provozu lékařské přístroje, a tím provoz benešovského špitálu ochromili na 3 týdny.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se proto rozhodl letos provést plošné prověrky zdravotnických zařízení v celé republice a ověřit, jestli jsou schopny čelit podobnému útoku. Ty jsou totiž prý na denním pořádku. A často je třeba náhodou spustí sami zaměstnanci, například kliknutím na email.

Incident v benešovské nemocnici potvrdil, že postupný a stále intenzivnější průnik informačních technologií do oblasti zdravotnictví staví poskytovatele zdravotních služeb do role velice atraktivního cíle kyberútoku a že Česká republika nezůstane stranou tohoto globálního trendu. Ochota a schopnost včasného sdílení zkušeností, ponaučení se z možných chyb a potvrzení si správné praxe je proto důležitým předpokladem pro posílení obranyschopnosti vůči kybernetickým hrozbám, a to nejen v sektoru zdravotnictví.

Související obsah

Podle zákona o kybernetické bezpečnosti nemocnice musejí splňovat veškerá kritéria, aby útoku zabránila a ochránila cenná data pacientů. Ovšem zákon už nepamatuje na menší zařízení, například okresní nemocnice. Ty podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost nejsou natolik významné, a proto pro ně v případě útoku neplatí ohlašovací povinnost. To potvrzuje fakt, že o útoku na benešovskou nemocnici se národní odborníci na kybernetiku dozvěděli až z médií.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz