Děti

Zdravým dětem se z ničeho nic zastavilo srdce! Lékaři zjistili příčinu

Zdravým dětem se z ničeho nic zastavilo srdce! Lékaři zjistili příčinu
Zdroj: TV Nova

Lékaři po letech rozluštili záhadu tajemných úmrtí dětí Amišů. Před smrtí byly děti ve všech případech zcela zdraví a plní energie. Přesto jim nečekaně selhávalo srdce.


Odborníci se dlouhou dobu snažili odhalit příčinu smrti osmnácti 18 dětí, které zemřely v několika státech USA. Chlapci i dívky měli jedno společné – byli to Amišové. Jejich smrt přicházela nečekaně – například pobíhali po venku a hráli si, když jim náhle selhalo srdce.


První smrt zaskočila příbuzné už v roce 2004 v Rochesteru v Minnesotě, kdy dvanáctiletá holčička při hraní spadla na zem. Její mladší sestra o několik měsíců zemřela za podobných okolností.

Pitvy neodhalily příčinu úmrtí, děti byly totiž před smrtí v perfektním zdravotním stavu a doktoři si dlouho lámali nad tragédiemi hlavu. Pracovníkům laboratoře Windland Smith Rice Genomics se však podařilo záhadu rozluštit. Všechny mrtvé děti měly zmutované geny. Šlo konkrétně o gen RYR2, protein, který se nachází v srdečním svalu. Mutace způsobila, že se srdce náhle zastavilo vždy, když se zvýšila srdeční frekvence.

Související obsah


Vědcům pomohla pokroková technologie, kterou neměli dříve k dispozici. Důvodem zmutovaných genů je propojování velmi malých komunit a zakládání rodin s jinými členy malé komunity. Tato porucha se u dětí vyskytne pouze pokud jí trpí oba rodiče, přičemž u nich se vůbec nemusí projevit.

Ředitel laboratoře Michael Ackerman uvedl, že existuje jediný způsob léčby, a to Implantabilní kardioverter-defibrilátor. "Prostřednictvím připojených vodičů dodává srdci elektrické šoky a brání tak jeho selhání," vysvětlil Ackerman pro Independent. Naneštěstí, velkým problémem je víra Amišů v tradiční křesťanskou církev a odmítání moderních technologií, i při zdravotních problémech.

Amišové jsou křesťanská denominace představující jednu z větví novokřtěnců. Její členové jsou soustředěni zejména v Kanadě a USA. Amišové se jim začalo říkat kvůli následovní kazatele Jakoba Ammanna.

Jsou také známi především přísnými zákazy používání techniky - nesmějí používat dopravní prostředky, telefon a elektřinu. Odmítají násilí a věří, že žena je podřízena muži.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz