Domácí

ČHMÚ vydal výstrahu před náledím. V těchto krajích si dejte pozor! MAPA

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před námrazou a náledím, které se mohou vyskytnout na většině území. Pozor by si měli dávat především řidiči, hrozí totiž zvýšená nehodovost. Výstraha platí až do středečního poledne.

Varování před mrznoucími mlhami, v jejichž důsledku se může tvořit námraza, platí od půlnoci z pondělí na úterý do středečního poledne. Nebezpečí hrozí ve všech krajích. V Libereckém se to týká České Lípy, Jablonce nad Nisou, Jilemnice, Liberce, Nového Boru, Semil, Tanvaldu, Turnova a Železného Brodu.

V Olomouckém kraji výstraha platí pro Hranice, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh a v Moravskoslezském pro Bruntál, Nový Jičín, Odry, Rýmařov, Vítkov. Ve všech ostatních krajích mrznoucí mlhy hrozí na celém jejich území.

Podívejte se na mapu, kde všude platí výstraha:

Zdroj: ČHMÚ

"Vytvoří se v noci na úterý. Během dne se mohou přechodně rozpustit a v noci na středu znovu vytvořit," vysvětluje ČHMÚ. Důsledkem toho bude snížená dohlednost. "V mlze je nutno snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Déletrvající mrznoucí mlhy mohou vést k tvorbě námrazy na silnicích s nebezpečím smyku," varuje ČHMÚ.

Meteorologové vydali výstrahu i před náledím, která platí pouze pro Jihočeský kraj, konkrétně pro České Budějovice, Český Krumlov, Dačice, Jindřichův Hradec, Kaplice, Prachatice, Soběslav, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vimperk a Vodňany, a to od pondělní 18. hodiny do středečního poledne.

Související obsah

"Při poklesu teplot pod bod mrazu bude sněžit a následně se lokálně bude vytvářet náledí nebo zmrazky. Hrozí nebezpečí úrazů v důsledku uklouznutí, problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně," řadí ČHMÚ.

K obezřetnosti řidiče nabádá i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). "Všechna naše střediska dálniční údržby jsou v plné pohotovosti. Prosíme všechny řidiče, aby byli opatrní a přizpůsobili jízdu ke stavu vozovky," napsalo ŘSD na twitteru.

Podívejte se na reportáž televize Nova o sněhové nadílce na českých horách:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz