Smrt

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

Ve věku 72 let zemřel v pondělí předseda Senátu a dlouholetý primátor Teplic Jaroslav Kubera. Výrazný politik, vášnivý zastánce kuřáků, byl po prezidentu Miloši Zemanovi druhým nejvyšším ústavním činitelem.

"Zemřel Jarda Kubera. Úžasný člověk, můj velký učitel. Brečím a nejde to zastavit," napsal na twitteru senátor Miloš Vystrčil.

A reakce a kondolence dalších politiků na sebe nenechaly dlouho čekat. "S Jardou Kuberou jsem v mnohém nesouhlasil, ale byl to autentický politik, poctivý chlap i skvělý a vtipný společník. Je mi to moc líto. Upřímnou soustrast všem jeho blízkým," napsal ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Hodně se rozepsal Kuberův "nadřízený", staronový předseda ODS Petr Fiala. "S velkým zármutkem jsem dnes přijal zprávu o úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery. Je to neuvěřitelné, ještě v sobotu jsme spolu mluvili na našem kongresu, kde byl plný aktivity a nápadů. Jaroslav Kubera byl výraznou osobností nejen ODS, ale celé české politiky. Byl velkým obhájcem svobody a zdravého rozumu a především slušný a poctivý člověk. Je mi to velmi líto, mé myšlenky jsou s jeho rodinou a blízkými. ‬Jaroslav nám všem bude chybět," neskrývá zármutek Kuberův stranický šéf.

Na svérázného senátora zavzpomínal i prezident Miloš Zeman. "Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji," uvedla hlava státu na svém facebooku.

A pro TV Nova promluvil i Zemanův předchůdce Václav Klaus. "Jaroslav Kubera byl stálicí naší politické scény. Už si ji bez něho ani nedovedu představit. Byl netuctovým politikem, byl svůj, říkal nahlas názory své a ne názory někoho jiného, a proto ho lidi - jak v Teplicích, kde pětkrát primátoroval, tak v celé České republice - měli rádi. Nepodléhal žádným politickým módám, a proto byl vždy autentický. Na nic si nehrál. Bude nám v české politice chybět," napsal v SMS zprávě Václav Klaus.

Úmrtí J. Kubery zasáhlo celou českou politickou scénu:

O život předsedy Senátu bojovala i jeho asistentka, která mu dávala první pomoc. Její emotivní zpověď si můžete přečíst TADY.

Jaroslav Kubera se o víkendu ještě zúčastnil volebního kongresu ODS, před pár dny byl hostem diskuzního pořadu TN.cz Napřímo. Na záznam se můžete podívat zde:

Kubera se také 14. ledna sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Od hlavy státu prý dostal holí po hlavě. "Nebyla to žádná rána, bylo to jen letmé poklepání pana prezidenta, když jsme odcházeli," popsal Kubera s úsměvem v pořadu TN.cz Napřímo.


Zeman se s obavami vyjádřil o Kuberově cestě na Tchaj-wan. Měl strach o zhoršení vztahů Česka a Číny a v nadsázce i o přátelství mezi hlavou státu a Senátu. "My se známe tak dlouho, že to nemůže naše vztahy ovlivnit. To, že nejsme političtí přátelé, neznamená, že mezi sebou máme nenávist," řekl Kubera.

Jaroslav Kubera se narodil 16. února 1947 v Lounech. Od mládí pracoval v Teplicích, v letech 1994 až 2018 byl nepřetržitě starostou města. Od roku 2000 až dosud byl senátorem, horní komoru Parlamentu vedl od roku 2018. Byl ženatý, měl dvě dcery a vnuka a vnučku.

Kubera si zahrál i ve filmu. V roce 2018 ztvárnil roli prezidenta Edvarda Beneše ve snímku Toman.

O úmrtí Jaroslava Kubery už informoval i přímo Senát:

Připravujeme podrobnosti

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz