Důchodová reforma

Rada strhala důchodovou reformu. Ministerstvo si hodnocení pochvaluje

Rada strhala důchodovou reformu. Ministerstvo si hodnocení pochvaluje
Zdroj: Getty Images

Národní rozpočtová rada se v úterý vyjádřila k novému návrhu důchodové reformy z pera ministerstva práce a sociálních. Kromě několika drobných pochval však kladným hodnocením příliš neplýtvala.

Novou důchodovou reformu představila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v první půlce ledna. Přílišných pochval se návrh ovšem nedočkal. "Prezentované návrhy zatím nepřináší systémové řešení udržitelnosti důchodového systému v České republice. V tomto kontextu je nutné uvést, že již existující nastavení důchodového systému lze z dlouhodobého hlediska označit za neudržitelné," prohlásila Národní rozpočtová rada (NRR).


Rada na návrhu reformy naopak vyzdvihla, že u každé její varianty ministerstvo uvedlo, o jakou část hrubého domácího produktu (HDP) je třeba navýšit výdaje na důchody. "Na druhou stranu však žádná z předložených variant tento problém významně neřeší, nebo ho dokonce zhoršuje," doplnila rada.


NRR také navrhuje, aby se více pozornosti věnovalo soukromému důchodovému spoření, úpravy by se tak měly dotknout již existujícího třetího pilíře.


Ministerstvo práce a sociálních věcí se ve svém vyjádření ke kritice rady ovšem problémovým částem vyhnulo a potěšeně vyzdvihlo skromných pochval, kterých se mu dostalo. Ty se týkaly možnosti snížení pojistných sazeb a daní z práce, také zjednodušení systému a lepší informovanosti o budoucí výši důchodů.

Související obsah


"Ministerstvo práce a sociálních věcí vítá vyjádření Národní rozpočtové rady ČR k důchodové reformě. Zpráva NRR potvrzuje závěry Komise pro spravedlivé důchody, že udržitelnost důchodového systému musí být postavena i na reformě daňového systému," uvedlo ministerstvo.


"Peníze na budoucí důchody nechceme hledat ve větším zdanění lidí, naopak bychom se měli zaměřit na zdanění kapitálu. ČSSD prosazuje zdanění bank a velkých nadnárodních korporací. Smyslem důchodové reformy je, aby lidé měli po celoživotní práci důstojné důchody, které porostou v souladu s ekonomickým vývojem,“ řekla Maláčová.

Související obsah


Vyjádření NRR k jednotlivým variantám důchodové reformy:


Varianta úsporná jednoznačně potvrzuje závěry, které dlouhodobě prezentuje NRR, tedy že při zachování stávajícího věku odchodu do důchodu a stávající úrovně daňového a odvodového zatížení je možné udržitelnosti systému dosáhnout pouze snižováním hrubého náhradového poměru. (Hrubý náhradový poměr vyjadřuje podíl průměrného důchodu a průměrné hrubé mzdy)


Varianta spravedlivá s sebou přináší významný růst nákladů na penzijní systém jak bezprostředně po jejím případném zavedení, tak i v dalších letech. Její implementace by tak dlouhodobou udržitelnost veřejných financí velmi významně zhoršila.


Varianta technická představuje možnost, jak provést změnu výdajové struktury směrem k vyšší přehlednosti a srozumitelnosti, aniž by došlo ke zhoršení udržitelnosti systému. Zároveň však ukazuje, že ji není možné provést tak, aby si polepšili všichni.

 

Zdroj: MPSV

Podívejte se na reportáž TV Nova o návrhu důchodové reformy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz