Zahraničí

V Afghánistánu spadlo letadlo s více než 80 lidmi. Patřilo americké armádě

V Afghánistánu se v pondělí zřítilo letadlo s více než 80 lidmi na palubě. Jednalo se o sledovací letoun americké armády. Organizace Tálibán po několika hodinách oznámila, že letadlo sestřelila, USA však tuto informaci vyvrátily.

Letadlo spadlo v centrální hornaté oblasti Afghánistánu v provincii Ghazní, kterou částečně ovládá radikální islamistická organizace Tálibán. Místní úředníci nejprve uvedli, že se jednalo o civilní letadlo afghánské aerolinky Ariana.

Ta ale podle agetury Reuters tuto informaci vyvrátila. "Dva lety naší společnosti, které se dnes uskutečnily, proběhly v pořádku," řekl ředitel aerolinky Mirwais Mirzakwal. Později se začalo spekulovat o tom, že se jedná o trosky amerického vojenského letadla.

Související obsah

Americká armáda tuto informaci nejprve vyloučila, později mluvčí ústředního velení Beth Riordan potvrdila, že havárii vyšetřují. Odmítla ale sdělit podrobnosti. O několik hodin později USA potvrdily, se jednalo o americký letoun Northrop Grumman E-11A, který americká armáda v Afghánistánu používá k průzkumu. Uvedla to agentura AP.

Na sociálních sítích se objevily záběry z místa, které ukazují označení US Air Force na troskách letadla.

Na palubě cestovalo více než 80 lidí, zatím však nejsou žádné žádné informace o tom, zda někdo přežil. Přesná příčina havárie není známá, k havárii se však přihlásil Tálibán, který měl letadlo sestřelit. Americká armáda však tuto informaci vyvrátila s tím, že zatím nic nenasvědčuje útoku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz