Zahraničí

Další evropská země potvrdila koronavirus! Němci ruší lety do Číny

Koronavirus se objevil už i ve Skandinávii. První případ nakažení potvrdilo Finsko. Německo ohlásilo další tři nakažené čínským koronavirem. Celkem tak v zemi onemocněli čtyři lidé. Německá aerolinka Lufthansa se s ohledem na situaci rozhodla zrušit lety do a z Číny. Omezení se týká i jejích dceřinných společností ve Švýcarsku a Rakousku. Letecká spojení pozastavila i britská aerolinka British Airways. USA a Japonsko ve středu z Wu-chanu evkuovaly své obyvatele.

Smrtící virus z Wu-chanu pronikl do severní Evropy. Finsko potvrdilo první případ nakažení. Testy odhalily přítomnost koronaviru u 32leté čínské turistky, která před pěti dny přicestovala do Laponska. Infekci mohlo být podle místních úřadů vystaveno asi 15 lidí.

Kvůli čínskému koronaviru již zemřelo 132 lidí, nakažených je kolem šesti tisíc. Další nemocné ohlásilo i sousední Německo, kde mají virus aktuálně čtyří lidé. Všechny případy spolu souvisí - nakažení se totiž minulý týden zúčastnili stejného školení v Bavorsku.

Do Německa koronavirus zanesla Číňanka ze Šanghaje, kterou před odletem do Německa navštívili rodiče z Wu-chanu. Virus se u ženy projevil až po návratu do Číny.

Bavorsko kvůli novým případům zavádí další bezpečnostní opatření. Lidé, kteří do Německa přicestují z Číny, budou nově vyplňovat formulář o jejich zdravotním stavu. Po přistání letadla budou informace o stavu cestujících podávat také piloti. Podle ministra zahraničí Německa je riziko rozšíření nemoci nízké.

Související obsah

"Podezřelé a nakažené koronavirem dokážeme rychle identifikovat a léčit. Jsme tak přesvědčeni, že se dokážeme s virem vypořádat a zabránit jeho dalšímu šíření v Německu," sdělil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Německý letecký dopravce Lufthansa se rozhodl zrušit spojení s Čínou, a to zatím do 9. února. Konkrétně se jedná o jeho tři letecké společnosti Lufthansa, SWISS a Austrian Airlines. Jedna z největších evropských aerolinek tak následovala svého konkurenta British Airways, který po tomto kroku ve středu rovněž sáhl.

Lufthansa oznámila, že omezení platí pouze pro kontinentální Čínu a letů do Hongkongu se nedotkle. V úterý Hongkong oznámil, že už má vakcínu. Vědci ji vyvinuli díky izolovanému vzorku viru z prvního nakaženého člověka na území Hongkongu. Nyní ji potřebuje otestovat na zvířatech - není jasné, jak dlouho to bude trvat. Hongkongští zdravotníci požadují uzavření hranic s Čínou, jinak vyhlásí stávku.

Související obsah

V Česku se zatím podezření na nákazu nepotvrdilo. U několika lidí, kteří byli v zemi zasažené koronavirem či přišli do styku s takovou osobou a pociťují zdravotní problémy, se stále čeká na výsledky testů. Až podle nich bude možné vyloučit či potvrdit nakažení koronavirem.

Ve středu první případy ohlásily také Spojené arabské emiráty, kam přicestovala rodina z čínského Wu-chanu.

Jak se koronavirus šířil, mapuje reportáž TV Nova:TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz