Koronavirus

Hoaxy kolem koronaviru škodí víc než nemoc samotná! Čemu nevěřit?

Hoaxy kolem koronaviru škodí víc než nemoc samotná! Čemu nevěřit?
Zdroj: Getty Images

Ještě rychleji než se z čínského Wu-chanu rozšířil nový koronavirus do celého světa, šíří se po sociálních sítích i naprosté nesmysly, které lidé o nemoci sdílejí. Panika, kterou vyvolávají, přitom může být nebezpečnější, než nemoc samotná.

Každá nová nemoc, proti které medicína zatím nezná lék, vyvolává obavy a zasloužený respekt. Wu-chanský koronavirus s sebou ale nese i značné napětí na sociálních sítích. Lidé totiž mezi sebou šíří "zaručené pravdy", kterými jen přispívají k šíření paniky, vyvolávají strach, nebo sdílí bludy, které komplikují práci lékařům i vládním úředníkům, kteří zdravotní krizi řeší.

S dezinformacemi nejrůznějšího charakteru se sociální sítě perou dlouhodobě, tentokrát se Facebook, Google nebo Twitter ovšem rozhodly razantně zakročit. Naprosto neomezená svoboda slova totiž zejména v oblasti zdraví a medicíny může představovat obrovské riziko. Na konspirační teorie o původu nemoci i polopravdy o nejlepších možnostech, jak se nákaze bránit, se snaží posvítit si IT experti ze Silicon Valley. Nechtějí totiž, aby digitální diskuze působily škodu v reálném světě.

Související obsah

Vlastníci nejnavštěvovanějších sociálních sítí se poučili z kauzy kolem viru zika z roku 2016, kdy řada vědců z lékařských fakult diskuze na sociálních sítích nazývala globální hrozbou pro zdraví. Velkou kauzou byly také poplašné zprávy o tom, že očkování může přispívat ke vzniku autismu, které vyvolalo celosvětovou vlnu odmítání povinného očkování.

Reakce digitálních gigantů přišla tentokrát bleskově. Americké uživatele, kteří hledají informace o novém koronaviru na Twitteru, systém od tohoto pondělí nasměruje na stránky Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, kde dostanou sofistikované odpovědi od skutečných vědců. Google a Facebook se snaží lidi hledající cokoli ke koronaviru směrovat na spolehlivé zpravodajské weby. Také algoritmus vyhledávání na YouTube upřednostňuje ve výsledcích důvěryhodné zdroje nad dezinformačními příspěvky.

Související obsah

 
Zejména na lži a nesmyslné babské rady, které si uživatelé šíří v uzavřených skupinách, jsou ale stále krátcí. Nevěříte některým z nich také?

Koronavirus je tajná zbraň USA

Stovky tisíc sdílení se na sociálních sítích podle informací Washington Post dostalo například konspirační teorii, že původcem viru není Čína, ale Spojené státy americké. Ty ho měli vytvořit záměrně a vyslat do světa jako svou tajnou zbraň. I když na ni zemřeli zatím pouze Číňané, nákaza byla již potvrzena i v USA. Vážně by Amerika byla sama proti sobě?

Virus se šíří po celém světě, nákazu ohlásilo již více než deset zemí, včetně Kanady, USA a některých evropských států.

Čína virem řeší problémy s důchody


Panují i názory, že tvůrcem viru je samotná Čína. Podobně jako jiné země se i ona potýká s pozvolným stárnutím populace. Vyhlídky jsou tíživé – po roce 2035 by důchodci mohli tvořit až třetinu čínské populace a bude stále těžší ji uživit, když v Číně dlouhodobě klesá porodnost. Hoaxy tak šíří nepravdy o tom, že epidemie nového viru má být pro vládu řešením, namísto funkční důchodové politiky.

Související obsah

Koronavirus vyvinuli vědci mutací starých virů

Zejména v Číně podle informací CNN panují obavy, zda není nový virus jen novou vlnou epidemie viru SARS, který v roce 2002 během několika měsíců nakazil tisíce lidí a způsobil smrt 774 lidí. Řada lidí dokonce hlásá, že jde o uměle vytvořenou genetickou mutaci viru SARS, který unikl z čínských laboratoří.

Před nákazou vás zachrání olej z oregana


Češi v obavách před nákazou vykoupili ochranné roušky a respirátory v naději, že se tím nemoci ubrání. Jenže ne každá rouška opravdu ochrání a tu textilní můžete klidně rovnou hodit do koše. Sdílí se ale i další nesmyslné rady, jak se nemoci bránit. Lidé na sítích přísahají na koloidní stříbro nebo všeléčivý rozmarýnový olej.

Nakazit se můžete balíčkem z asijského e-shopu

Objednali jste si balíček z asijského e-shopu a teď se pro něj bojíte jít na poštu, abyste nechytili obávaný virus? Překvapivě nejste jediní a na sociálních sítích vás diskutující ve vašich obavách nejspíše jen potvrdí. I v našem on-line chatu s odborníkem přišly na toto téma desítky vystrašených dotazů. Podle lékařů jsou ale podobné obavy naprosto liché, virus mimo tělo člověka nepřežije déle než pár hodin. Balíček, který k nám putuje často dlouhé týdny, je tak naprosto čistý.

Související obsah

Číňani si za to mohou sami


Problematické jsou i nenávistné komentáře zaměřené proti Číně, odkud nemoc vzešla. Řada diskutujících tvrdí, že si nemoc způsobili sami kvůli svým tragickým hygienickým návykům, primitivní stravě či zaostalé medicíně. Snadno lze oponovat, proč tedy nemoc nevznikla někde v Africe, kde jsou hygienické podmínky ještě mnohonásobně horší? A čínská strava i pro někoho příliš alternativní tradiční medicína je v této zemi prověřena tisíciletou tradicí, které mnoho lidí vděčí za dlouhověkost i pevné zdraví.

Podléhá jen slabší rasa

Některé nenávistné příspěvky diskutující hraničí až s rasismem. Například ty, které hovoří o horší rase, která na přelidněné planetě prostě jen uvolní místo těm silnějším. Fakt, že zatím zemřeli jen Číňané, není vůbec podmíněn geneticky, ale spíše tím, že zde virus řádí již přes měsíc, zatímco v jiných zemích jen v řádu dnů, navíc se s ním od počátku intenzivně bojuje. Pokud se šíření nemoci rychle nezastaví, zřejmě se brzy dočkáme i oběti nejen z řad mongoloidní rasy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz