Zajímavosti

Jak v zimě topit a větrat? Uchrání vás to i před vážnými nemocemi

Jak v zimě topit a větrat? Uchrání vás to i před vážnými nemocemi
Zdroj: Getty Images

Nechcete si domů pustit lezavý chlad, a tak máte topení neustále puštěné naplno a téměř nevětráte? Riskujete nejen nevábný odér v interiéru, ale i potíže s dýcháním.

Větrat je třeba celoročně, bez ohledu na to, jaké teploty venku panují. Rozhodně větrejte ihned ráno po probuzení, aby se z místnosti odvedl oxid uhličitý a naopak se do bytu zajistil přívod kyslíku. Přemíra oxidu uhličitého totiž způsobuje ospalost, zhoršuje soustředění, může vyvolávat i bolest hlavy, potíže se spánkem či nevolnost. Dlouhodobé působení CO2 má mít dokonce vliv i na snižování imunity.

Oxid uhličitý každý z nás vydechuje, je ale i součástí výfukových plynů, na větrání tedy myslete i v domě, pokud ho máte propojený s garáží, odkud mohou plyny do domu pronikat. Kromě ranního větrání se doporučuje otevřít okna ještě odpoledne po příchodu domů a večer před spaním. Na noc pak také stáhněte topení, není potřeba v bytě tolik topit, když jste zachumlaní v peřinách, nižší teplota je příjemnější i na spaní.

Související obsah

Větrání je důležité i kvůli odvádění vlhkosti, která se v bytě sráží díky vaření, sprchování i obyčejnému dýchání. Pokud by se vlhkosti nepředcházelo, může se v bytě začít dařit plísním, které mohou vyvolávat dýchací obtíže a zhoršovat alergie, astma i akutní respirační onemocnění. Větrání navíc v kombinaci s chladem snižuje i množství roztočů, což může alergikům přinést další úlevu.

Větrání pomáhá bytu zbavit se i pachů, a to nejen z vaření, ale i z látek, které unikají z věcí kolem vás, jako nábytku, textilií či hraček. Zejména pokud jste si pořídili nový nábytek, elektrospotřebič, koberec nebo čerstvě vymalovali, je třeba nechat byt řádně vydýchat.

Je-li doma někdo nemocný, větrejte o to pravidelněji, aby ve vzduchu nezůstávaly viry a bakterie, což prodlužuje nejen léčbu pacienta, ale zvyšuje také riziko přenosu nemoci na další členy rodiny.

Související obsah

V zimě je ideální větrat sice krátce, ale o to intenzivněji. Rovnou zapomeňte na ventilačku a mikroventilaci, ty jen přispívají ke srážení vlhkosti a kondenzování vody na skle a v drážkách rámu okna. Otevřete okna pěkně dokořán, ideálně souběžně všechna naráz. Nezapomeňte dokořán otevřít také dveře, aby mohl vzduch pěkně proudit prostorem. Stačí pár minut, aby se vydýchaný vzduch stihl vyměnit, v zimě postačí pět minut, v opravdu mrazivé dny klidně jen tři.

Během tak krátké chvíle se vzduch v místnosti sice ochladí, stěny ale vychladnout nestihnou, po zavření oken se tak prostor opět brzy prohřeje. Nemusíte mít tedy starost kvůli unikajícímu teplu a účtu za topení. Pokud máte radiátor přímo pod oknem, před samotným větráním otočte jeho termostatickou hlavici na minimum, aby ji otevřené okno nezmátlo a topení zbytečně nepřidávalo. Jakmile větrání dokončíte a místnost se znovu prohřeje, vraťte ji do původní polohy. Existují i sofistikovanější programovatelné hlavice, které již funkci "otevřené okno" mají.

Pokud jste před zimou neseřídili okna, klidně to udělejte ještě teď. Pokud dobře netěsní, uniká vám zbytečně teplo. Jak na to, napoví reportáž.

Topení v místnostech nemusíte nechávat běžet neustále naplno, příliš teplý a suchý vzduch zdraví neprospívá. Vysušuje pokožku, která může být citlivější a viditelně podrážděná, zejména ale vyvolává vysychání sliznic, které jsou pak háklivější k nákaze viry a bakteriemi. V obývacím pokoji je ideální teplota mezi 20 a 22 °C, v dětském pokoji zatopte na 20 až 21 °C, v ložnici mějte klidně teplotu nižší, 18 až 20 °C. Na chodbu plýtvat nemusíte, postačí tu 17 až 19 °C. Naopak v koupelně by mělo být nejtepleji, abyste po sprše s mokrou kůži neprostydli. Ideálních je 22 až 24 °C. Opouštíte-li byt na celý den, klidně snižte teplotu v celém bytě na udržovacích 17 °C.

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz