Domácí

EU jednala s Českem o dotační kauze. Takhle to vypadá s auditem!

Po úterním jednání mezi Evropskou komisí a Českem stále není jasné, zda je, nebo není premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Ve středu to oznámil ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu s tím, že Evropská komise schválila proplacení všech projektů pro Agrofert s výjimkou jednoho.

Celé šetření komise je v režimu důvěrné, a proto ve středu Česko zveřejnilo jen velmi málo informací. "Dosud vyplacené projekty společnostem koncernu Agrofert ze strany platební agentury ZIF byly uznány za způsobilé proplacení," uvedl ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán.

S komisí se prý Česko neshoduje na vyplacení pouze jednoho projektu za 1,6 milionu korun. Audit stále probíhá. "Nemůžeme potvrdit ani vyvrátit jakýkoliv jednoznačný závěr komise, že pan premiér je, nebo není ve střetu zájmů. Žádný takový jednoznačný závěr nemáme," řekl Šebestyán.

"Já jsem jednoznačně několikrát zopakoval, že žádný střet zájmů nemám," prohlásil sám premiér.

Související obsah

 

"Bilaterální jednání rozhodně nevyloučilo a nevyvrátilo i výsledek prvního auditu, že premiér České republiky Andrej Babiš je ve střetu zájmů," prohlásil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

"Všechny ty sporné projekty, až na jeden, jsou způsobilé k výplatě. Toto já beru jako signál, že kdyby Evropská komise byla jednoznačně přesvědčena, že tady je střet zájmů a je porušována legislativa, tak by asi takovouto shodu nepřijala," tvrdí předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

"Ono tam žádné zřejmé resumé není, pořád platí, že hrozí České republice další vážné problémy," řekl místopředseda ODS Martin Kupka. Evropský audit ještě není uzavřený. Vyhotovení finální zprávy budet trvat do podzimu letošního roku.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz