Zajímavosti

Vaří kafe, hrají karty i Člověče, nezlob se. Brno hostí robotí konferenci

V těchto dnech v Brně probíhá konference Roboti 2020. Vidět tam můžete robota, který vám připraví kávu, předvede karetní trik nebo umí hrát sám se sebou Člověče, nezlob se. Jednu kávu si nechala připravit i reportérka televize Nova.

Jakou kávu chcete, si navolíte na speciální kartě. Vybrat si můžete z víc možností. Dva roboti si předávají informace. Červený pozná, jaký typ kávy chcete. Modrý vybere kapsli a vloží ji do kávovaru.

"Červený uvaří kafe, modrý se zeptá, jestli chcete mléko a cukr," vysvětluje spolumajitel robotické firmy Rob4Job Mirek Šmíra. Vše musíte potvrdit na displeji. Zatímco modrý robot dávkuje mléko, červený sahá pro kostku cukru.

Dvouruký robokrasavec umí zase předvést karetní trik. "Já si vyberu kartu, mám tady kluka. Toho vložím na vrch balíčku. Robot karty sebere a já sejmu balíček. Pomocí přísavky pak druhé rameno najde moji kartu," popisuje postup reportérka.

Související obsah

Další robot si pak zvládne zahrát sám se sebou Člověče, nezlob se. Dokonce si u toho i zvládne hodit kostkou. "Kalíšek má průhledné dno a zespoda stolu je kamera, která odečte výsledek hodu," vysvětluje IT inženýr Martin Mužík.

Konference ukazuje trend takzvaných kooperativních robotů - tedy takových, kteří dokáží pracovat bok po boku s člověkem bez jakýchkoli bariér.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz