Zajímavosti

Špatné návyky mohou vážně poškodit zuby. Tohle se s nimi může stát

Špatné návyky mohou vážně poškodit zuby. Tohle se s nimi může stát
Praha-NE-HD-2-HD_1920

Na začátku každého nového roku si lidé dávají mnoho předsevzetí. Zkušený zubař upozorňuje, že některá předsevzetí však mohou být škodlivá. Jedná se například o pití citrónové vody či jablečného octa.

Londýnský zubař Christopher Orr varuje především před módními výstřelky, které se pro mnohé, zvláště ženy, staly denní rutinou. Ty mohou vést až k dlouhodobému poškození chrupu. Jedná se například o pití sklenice horké vody s citrónem po ránu. Christopher Orr tvrdí, že tento ranní rituál může poškodit zubní sklovinu.

“Ironií je, že horká voda a citrón nahradily ranní šálek čaje a kávy, protože je vnímáme jako zdravější. Nicméně čaj a káva jsou z hlediska kyselosti neutrální a pro zuby méně škodlivé,“ uvedl Orr.

Související obsah

Naše úsměvy však ničí také další zlozvyky, jako je kouření, vaping nebo pití vína. Vaping, tedy šlukování elektronické cigarety, se sice tváří jako zdravější verze kouření, přesto může tato neřest vést ke vzniku zubního kazu či páchnoucímu dechu.

Také sklenka vína může způsobit problémy se zuby. Nejen kyselost, ale také cukr totiž přiživují v našich ústech bakterie, které podporují tvorbu zubního kazu.

K poškození chrupu může dojít také okusováním nejrůznějších předmětů, například pera. Pokud pravidelně žvýkáte psací potřeby, měli byste se mít na pozoru. Můžete si totiž poškodit a obrousit zubní sklovinu.

Tématu správného čištění zubů jsme se věnovali také v reportáži. Pusťte si ji: 

Lucie Staničková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz