Zahraničí

Přešlap prince Charlese. Poučoval o emisích, sám cestoval jako papaláš

Přešlap prince Charlese. Poučoval o emisích, sám cestoval jako papaláš
Zdroj: Profimedia

Britský princ Charles, který rád mluví o ekologii a nutnosti šetřit naši planetu, předvedl, že ač káže vodu, sám pije víno. Na přednášku o snižování emisí v leteckém průmyslu totiž tento týden cestoval soukromou helikoptérou. Kritika na sebe nenechala dlouho čekat.

Potenciální budoucí anglický král to přitom už schytává za to, že minulý měsíc prolétal 280 tisíc liber (více než osm milionů korun), píše britský Daily Mirror.

Charlese to ovšem evidentně příliš netrápí - jinak by asi těžko pro cestu do Cambridge využil soukromou helikoptéru své matky, královny Alžběty II. Princ uletěl tam a zase zpátky celkem 178 mil (asi 286 kilometrů). Helikoptéra ovšem celkem urazila 368 mil (skoro 600 kilometrů), protože startovala ze své domovské základny.

Princ posléze promluvil k vědcům ve Whittle Laboratory. Laboratoř je přitom špičkové pracoviště zkoumající možnosti čistší letecké dopravy a snížení emisí s ní souvisejících.

Související obsah

Během své řeči Charles výzkumníkům doslova řekl, aby "jednali rychle a zachránili naši ubohou planetu." Experti přitom spočítali, že celá cesta královské helikoptéry vyprodukovala asi 2,5 tuny škodlivých emisí, spotřebovala stovky litrů leteckého benzínu a stála nejméně 12 tisíc liber (asi 360 tisíc korun).

Kdyby přitom Charles jel autem, množství vyprodukovaných emisí bylo bylo přibližně desetinové. A kdyby jel vlakem, všechny cesty by ho dohromady vyšly na necelých sto liber.

"Staví se do nějaké role, ale nechová se podle toho. Zdá se, že to vidí tak, že pro něj platí jiná pravidla než pro ostatní. Jet autem nebo vlakem by bylo v tomhle případě snadné," zlobí se aktivista Graham Smith.

Skandál má na krku také princ Andrew:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz