Domácí

Muž dostal od státu na péči o ženu 400 tisíc. Ta už ale byla mrtvá

Každý týden vyšetřuje policie trestní oznámení kvůli zneužívání sociálních dávek. Lidé se snaží obohatit o desítky tisíc korun. Jeden takový případ aktuálně vyšetřuje policie na jihu Čech. Vyšetřovatelé při řešení těchto záležitostí úzce spolupracují s úřady práce.

Policii na jeden z posledních případů upozornil úřad práce, který evidoval 49letou ženu z Písecka. Ta pobírala peníze od státu na bydlení v pronajatém bytě. Jenže v době, kdy jí dávky chodily, už dávno bydlela jinde a úřadu změnu nenahlásila. Policie ji vyšetřuje kvůli podvodu.

Podle kriminalistů to rozhodně není ojedinělý případ. Nejčastěji jsou podle statistik zneužívány dávky právě na bydlení. Ty jsou dvojí, buď jde o příspěvek přímo na bydlení, anebo o doplatek na bydlení. Nejsou ale ojedinělé ani případy, kdy lidé čerpají dávky třeba na péči o příbuzného, který už dávno nežije.

Související obsah

To se stalo třeba v případě muže, který od státu vyinkasoval 400 tisíc korun na manželku, úřadům přitom zatajil její úmrtí. Zneužívání dávek se podle policie daří poměrně často odhalovat. Je to také díky spolupráci s úřady práce.

Pomáhají ale i sociální sítě, kde se lidé svěřují s tím, jak se jim dávky daří zneužívat. Stát ročně vyplatí na sociálních dávkách desítky miliard korun. Podle statistik nejméně lidé podvádějí při čerpání rodičovského příspěvku a pak při čerpání dávek na péči o handicapované.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz