Koronavirus

Lidé vyhazují peníze za špatné roušky: Tyto druhy raději nekupujte!

Lidé se nového koronaviru opravdu bojí. V lékárnách totiž vykoupili všemožné roušky a respirátory. Reportéři z redakce TN.cz se proto do lékáren vydali, aby se o tom sami přesvědčili. Ani v jedné ale požadované zboží nesehnali. Když už se ale lidé k roušce dostanou, neví, jak ji správně nasadit, natož k čemu přesně slouží. Podívejte se na reportáž s lékařkou z FN Motol, kde se o rouškách dozvíte vše potřebné.

Ani ta nejlepší rouška se ale nevyrovná nejslabšímu respirátoru nejnižší filtrační třídy. Světová zdravotnická organizace dokonce uvádí, že při nesprávném použití mohou roušky riziko přenosu virem ještě zvýšit. Na co si tedy dát největší pozor? Podívejte se na reportáž s lékařkou Annou Frühaufovou z FN Motol.

Související obsah


Důležité značky a informace při koupi roušek/respirátorů:

Na obalu najdete několik označení, podle kterých poznáte, kde a jak roušku používat. Třída ochrany FFP1 znamená, že je určena pouze do pracovního prostředí a chrání před zdraví neškodnými látkami jako např. prachem. FFP2 je také do pracovního prostředí, ale zachytí 94% pevných částic včetně těch zdraví škodlivých. A FFP3 je ten jediný správný typ, který nás ochrání před respiračním onemocněním. 


Další důležité značky nám říkají, jestli jsou roušky/respirátory na jednorázové použití, značka NR nebo můžeme ochranu použít několikrát, značka R. 


Roušku/respirátor sežete ve třech velikostech, pro dítě, ženu a muže. Rouška je určena pro nemocné, chrání pouze okolí, aby sám pacient nerozšiřoval nákazu dál. Pokud se ale chcete chránit vy před okolím, musíte použít respirátor a vždy ho nasazujte podle obrázku na obalu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz