Zahraničí

Veterináři v šoku: Žaludek želvy byl plný plastů! Přežila jen zázrakem

Veterináři v šoku: Žaludek želvy byl plný plastů! Přežila jen zázrakem
Zdroj: Mundo Marino Foundation

Ochranáři z Buenos Aires zveřejnili další otřesný případ dopadu plastů na životní prostředí a živočichy. Podařilo se jim zachránit mořskou želvu, jejíž žaludek byl plný odpadků. Bez veterinární pomoci by zřejmě brzy uhynula.

Želva se dostala do rybářské sítě, což jí možná zachránilo život. Rybáři zubožené zvíře předali aktivistům z organizace Mundo Marino Foundation. Veterináři jí za poslední měsíc z vnitřností odstranili více než třináct gramů plastového odpadu v podobě útržků odpadků, síťoviny a dalších věcí.

"Rentgenové vyšetření odhalilo, že želva měla v těle množství cizích předmětů. Proto jsme začali s léčbou, která zvyšuje pohyby trávicího traktu a umožňuje želvě vylučovat z těla všechny zbytečnosti," uvedl veterinář Ignacio Peňa. "Pacientka" v současnosti konzumuje zejména salát a mořské řasy, díky čemuž se její stav se zlepšuje.

Představitelé organizace informovali, že v lednu našli v podobném stavu další dvě želvy. Jedna z nich byla nalezena mrtvá s množstvím plastu v žaludku. Druhá, které je stále pod kontrolou odborníků, postupně vylučuje kousky plastových sáčku.

Související obsah

Ve všech případech šlo o karety obrovské, tedy o druh, který je na Červeném seznamu Mezinárodní unie na ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN). Nové a nové výstavby na pobřeží zmenšují přírodní stanoviště želv, které jsou navíc zvláště citlivé na plasty.

Želvy jsou sice býložravci, ale mláďata si velmi nevybírají a často se zakousnou do masožravé potravy. Právě nezkušená mláďata si plovoucí plastové sáčky často zaměňují za medúzy, které mají rády.

Studie z roku 2018 potvrdila, že želvy mají po konzumaci jednoho kusu plastu pouze 22 procentní šanci na přežití. "Plast není v tomto případě pouze překážka, ale jeho hromadění v trávicím systému způsobuje u živočichů falešný pocit sytosti a postupně je oslabuje. Navíc se z nahromaděného plastu vytváří v těle želvy velké množství plynu, který snižuje schopnost potápění a tím jí brání hledat si potravu," vysvětlila Karina Alvarezová z Mundo Marino Foundation.

Video: I řekla na Slovensku je plná odpadků

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz