Domácí

Říp bude bez Ortelu. Ostatní interpreti nechtěli sdílet pódium s "nácky"

Říp bude bez Ortelu. Ostatní interpreti nechtěli sdílet pódium s "nácky"
Zdroj: Profimedia

Mezi zvučnými jmény, která pořadatelé legendární Řípské pouti pozvali, bude letos jedno chybět. Po čtyřech letech pravidelné účasti na Říp nedorazí kapela Ortel. Starosta Krabčic Jiří Šimáček rozhodnutí zdůvodnil tím, že chtěli dát prostor dalším interpretům. Našli se i takoví, kteří se nechali slyšet, že odmítají sdílet stejné pódium s "nácky".

Po žádné formě spolupráce s touto neortodoxní kapelou podle vyjádření pořadatelů Řípské pouti netouží například zpěvák Adam Mišík. Nůž na krk v podobě ultimáta "my nebo oni" měli organizátorům festivalu přiložit i další kapely a interpreti. V roce 2016 byla dokonce proti vystoupení Ortelu na Řípské pouti sepsána petice, kterou podepsalo několik set lidí.

Sami členové kapely se jako neonacisté, za které jsou často považováni, nevnímají. "Pokud někdo mou tvorbu má potřebu srovnávat s touto ideologií, pak ji nikdy neslyšel," řekl redakci TN.cz frontman skupiny Tomáš Ortel.

Související obsah

"Sešli jsme se v rámci výboru se zastupiteli a shodli se na tom, že letos Ortel na Řípské pouti nebude. Byly dva názorové proudy, jeden za setrvání, jeden za kompletní změnu programu. Názory se nerozcházely kvůli politice, ale proto, že Ortel už tam vystupuje často. Program se vždycky vybírá podle hlavních kritérií, těmi jsou finanční dostupnost, popularita interpreta a přínos pro samotnou Řípskou pouť," vysvětlil rozhodnutí starosta obce Krabčice Jiří Šimáček, který je jedním z hlavních organizátorů.

Vysvětlil, že stejně jako v minulých letech, bylo prostě víc verzí programu a vyhrál nakonec ten bez Ortelu. Přiznal také, že někteří interpreti odmítali účast za předpokladu, že bude na Řípu vystupovat právě tato kapela. Loni kvůli nevůli interpretů sdílet stage s Ortelem museli změnit celý program. Podle Šimáčka prý u některých umělců nehrálo roli ani to, že nevystupovali ve stejný den a reálně se tak na místě nemuseli potkat.

Související obsah

Sami pořadatelé si na vystupování členů Ortelu nestěžují, přiznávají však, že jejich fanoušci se často chovat neumí. "My na pouti nepodporujeme žádné politické proudy, ale můžou se objevit různé reakce ze strany účastníků. Mrzelo nás, když se přidružily takové ty skupinky, které pořádaly různé pochody," řekl Šimáček. Ortel byl jinak na Řípské pouti veteránem, vystupoval čtyři roky po sobě.

Skupina Ortel se ke zrušení účasti na Řípské pouti vyjádřila na svém facebooku: "CD Diktátor sklízí své ovoce. Letošní vystoupení na Řípské pouti nám bylo dnes zrušeno." Fanoušci skupiny byli k organizátorům výrazně ostřejší. "Tak jaká písnička se někomu nelíbila? Nebo už i pod Řípem jsou bruselský přizdis*áči?" napsal Václav V.

Související obsah

Neúčast Ortelu ale kvituje s povděkem zpěvák Adam Mišík, který kvůli vyhlídce na sdílení pódia s touto skupinou odřekl účast na Řípské pouti loni.

"Radikální islamismus, nacismus nebo komunismus jsou pro mě v podstatě stejná věc v různých obalech. Svoje vstoupení jsem zrušil, jelikož jsem nechtěl sdílet podium s kapelou Ortel, jejíž frontman působil v neonacistické kapele Conflict 88. Její jasně rasistické a antisemitské písně zpíval ještě donedávna. Extremismus v jakékoliv formě je pro mě nepřípustný, například kvůli historii mé rodiny v souvislosti s minulým režimem a mohl bych citovat spoustu dalších příkladů z mého okolí," řekl Mišík redakci TN.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz