Domácí

Nemocným už obědy nikdo nedoveze? Sázava mění pečovatelskou službu

Nemocným už obědy nikdo nedoveze? Sázava mění pečovatelskou službu
Michal Viewegh Zdroj: Profimedia

Deset let se o sázavské občany, odkázané na pomoc druhých, starala benešovská pečovatelská služba, město Sázava jí ale smlouvu vypovědělo. Důvodem jsou především finance a na změnu nejvíce doplatí právě klienti. O hladu zůstává kvůli novému rozhodnutí i spisovatel Michal Viewegh, dlouholetý občan Sázavy.

Spor, který vyvrcholil koncem ledna, se vleče již více než rok. Pečovatelskou službu Benešov poskytuje pro více měst, mimo jiné i pro Sázavu. S tou byla rámcová smlouva uzavřena již před deseti lety, za celou dobu Pečovatelská služba okresu Benešov nezaznamenala výhrady proti spokojenosti ani ze strany klientů, ani z pozice města," vysvětlila Magda Zacharieva, tajemnice Městského úřadu Benešov.


Během desetileté spolupráce si klienti na své pečovatelky zvykli, jde převážně o starší lidi, kteří jakékoli změny špatně snáší. Informace o tom, že by jim nyní měla pomáhat jiná firma, tak nesou těžce. Mnozí klienti se ale dokonce dozvídají, že na pečovatelské služby již nebudou mít nárok, protože jejich stav je z pohledu sociálního pracovníka dobrý.


Výpovědi služeb se dočkal také spisovatel Michal Viewegh, který v Sázavě dlouhodobě žije. Patří mezi její mladší klienty, na služby pečovatelek byl odkázaný od roku 2012, kdy se po prasknutí srdeční aorty jeho zdravotní stav hodně zhoršil.

Rozhodnutí městské rady o změně ho namíchlo, na svém facebooku ho neváhal nazvat mafií. "Opravdu musí člověk, který je už léta jednou z předních tváří celé české literatury, bojovat proti arogantní svévoli starosty jedné větší vesnice?" podělil se o své rozhořčení s fanoušky na facebooku.

"Pokud je někdo schopen jít si zaběhat, řídit auto nebo si dojít do restaurace, proč by mu vyškolená pečovatelka, jejíž práce a péče je potřeba jinde, měla rozvážet kastrůlky s obědem?" zaznívá postoj starosty Sázavy Ivana Koldcsitera.

 
Podle něj bylo i po letech spokojené spolupráce třeba nabídku služeb transformovat, stará smlouva již neodpovídá dnešní realitě. "Ve městě máme čtyři fungující pečovatelské služby, chtěli jsme jim nabídnout stejné podmínky," vysvětlil důvod, proč rámcovou smlouvu Pečovatelské služba okresu Benešov vypověděli.

Související obsah

Město dosud svazoval smluvní vztah mezi Sázavou a Benešovem, v němž byly před lety vyčísleny náklady na poskytování služeb, které se Sázava zavázala poskytovat. "To, že obce připlácejí část provozu pečovatelské služby, není nic neobvyklého, máme takto uzavřenou smlouvu se všemi obcemi, které její služby využívají. Pro město Sázavu šlo o částku tři sta tisíc ročně. Zhruba před rokem ale zazněly první výhrady právě kvůli placení jejich podílu, zásadní obrátky nabral spor na podzim, celá kauza pak vyvrcholila tento týden, kdy se zastupitelstvo města Sázavy po svém zasedání rozhodlo smlouvu definitivně vypovědět," popsala situaci benešovská tajemnice. Se Sázavou nyní ještě vedou jednání o doplacení služeb za loňský rok, za které Benešovu zatím nezaplatili.

Rozhodnutí sice Sázavě značně uvolnilo ruce, našla pro občany novou soukromou službu, které na provoz nemusí - alespoň zatím - připlácet ani korunu. Klienti si za služby budou platit sami, zřejmě ale více, než u dosavadního poskytovatele. "Naše služby byly i díky příspěvku ze strany obce pro potřebné levné, klienti navíc byli na benešovské pečovatelky zvyklí, často i emočně navázaní, znali je, nemuseli se bát pustit si je do bytu," připomíná emoční stránku věci Magda Zacharieva.

To potvzuje i spisovatel Viewegh, který kvůli své pečovatelce, na kterou byl roky zvyklý, dokonce zamířil na jednání zastupitelstva. Na místo přišli své rozhořčení vyslovit i další klienti, ale i stávající pečovatelé, kteří v Sázavě pracovali.

Právě v těchto dnech asi 54 sázavských klientů navštěvuje jak sociální pracovník benešovské pečovatelské služby, který je informuje o ukončení spolupráce, tak zaměstnanci nové firmy, pro kterou se město Sázava rozhodlo. Ti se ovšem nechodí pouze představit, ale zhodnocují, zda stávající klienti vůbec na podobné služby mají nárok. A mnozí se dozvídají, že jsou dostatečně zdraví a mohou zůstat odkázáni sami na sebe.

Související obsah

I ti, kterým nárok na službu pečovatelky zůstal, však budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Za služby benešovských pečovatelek senioři platili devadesát korun za hodinu, u nového komerčního poskytovatele, společnosti RUAH, ceník začíná na 110 korunách. Jenže z důchodu je každá koruna navíc znát.

"Momentálně náš sociální pracovník prošetřuje oblast poskytovaných služeb a zkoumá, kolik klientů jich využívá skutečně oprávněně," vysvětlit starosta Koldcsiter.

"Pečovatelské služby procházejí transformací nejen v našem městě. Rozhodli jsme se službu, jakou je obyčejný dovoz obědů, směrovat na komerční poskytovatele. Naším záměrem je, aby se pečovatelská služba mohla věnovat skutečně přímým výkonům, jako je krmení nesoběstačných klientů, jejich mytí nebo doprovod k lékaři. Vyškolené pečovatelky by neměly ztrácet tolik času roznášením kastrůlků, měly by mít více prostoru na skutečnou péči o potřebné," doplnil starosta.

Proti rozhodnutí sociálního odboru se klienti, kterým je nyní služba upírána, mohou samozřejmě odvolat a řešit ji s příslušným sociálním odborem. Starosta potvrzuje, že klienti se obracejí i přímo na město, které se jim snaží vyjít vstříc a s novou situací klientům maximálně poradit. "V případě nutnosti neváhejte a zavolejte přímo mně," zareagoval starosta například na sociální síti na stížnost jedné z rozhořčených obyvatelek, jejíž 85letou maminku, letitou klientku sociální péče, nový sociální pracovník prohlásil za soběstačnou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz