Zahraničí

Bláznivé počasí! Palmy v Bagdádu pokryl sníh, je to podruhé za 100 let

Obyvatele iráckého hlavního města Bagdádu v úterý překvapila sněhová nadílka. Jedná se o raritní událost - nasněžilo tam teprve podruhé za posledních sto let. Místní jsou nadšení - mnozí z nich sníh nikdy v životě neviděli, a tak si ho nyní náležitě užívají.

Chumelenice v zemích Blízkého východu nejsou zrovna obvyklým jevem. Není tedy divu, že obyvatelé Bagdádu byli značně překvapeni, když v úterý ráno vyhlédli z oken a všude byla bílá pokrývka.

V hlavním městě Iráku je sníh opravdu velkou vzácností. Sněžilo tam teprve podruhé za posledních sto let. Naposledy tam sníh napadl v roce 2008, moc dlouho se ale neudržel. Stovku let předtím tam ale nebylo po žádné vločce ani památky.

 

Mnozí Iráčané - mladí i staří - se svěřili, že viděli padat sníh poprvé v životě. Uvedla to agentura AFP. Sociální sítě tak zaplavily fotky a videa, která zachycují pozoruhodnou podívanou - například teplomilné palmy pokryté sněhem.

Zdroj: Profimedia

A jak reagují místní obyvatelé? Cestou do práce zastavují svá auta, aby si mohli zasněžené město vyfotit, zapojují se do spontánních bitev se stěhovými koulemi a staví sněhuláky. "Sněžit může až do středy, kdy bude nadále velmi chladné počasí," uvedl mluvčí irácké meteorologické agentury Amer al-Džaberí. "Studený vzduch sem přišel z Evropy," dodal.

Související obsah

 

Obyvatelé Bagdádu na chladné počasí rozhodně zvyklí nejsou. Nejvyšší teplota, kterou tam naměřili, byla 51 stupňů. V posledních letech se tamní teploty několikrát přiblížily tomuto rekordu.

 

Sníh napadl i na jih od Bagdádu ve svatém městě Karbala, které přitahuje muslimy z celého světa. I tam se jednalo o raritní událost. Sněhová pokrývka je obvyklejší na severu země, kde leží například válkou zničené město Mosul. Na jihu a ve středním Iráku bývají jakékoliv srážky spíš ojedinělé.

 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz