Domácí

Lidé by měli dostávat odečty tepla každý měsíc. SVJ se děsí nákladů

Lidé by měli dostávat odečty tepla každý měsíc. SVJ se děsí nákladů
Termostatická hlavice radiátoru Zdroj: TV Nova

Podle novely, kterou nyní poslanci projednávají ve druhém čtení, by měli obyvatelé bytových domů dostávat odečty za teplo každý měsíc. Pro Společenství vlastníků jednotek (SVJ) i družstva to ale může podle některých znamenat vyšší náklady. Platit tak nakonec mohou více obyvatelé bytů.

SVJ a bytová družstva si musí každý rok k 31. prosinci vyžádat odečty tepla a teplé vody a poskytnout je vlastníkům či nájemníkům. Podle novely zákona, která je nyní ve Sněmovně, by tuto povinnost nově měla každý měsíc.

To se nelíbí například panu Pavlovi, který je předsedou SVJ na Kladensku. Za odečty by totiž musel platit odečítajícím firmám. "Odečítající firmy přitom nesdělí nic jiného než to, co si každý konečný příjemce služeb může zjistit na svém vodoměru TV (teplé vody – pozn. red.) a na IRTN (indikátor – rozdělovač topných nákladů – pozn. red.) na každém radiátoru. Takže zbytečné vyhazování peněz určených na správu a opravy domu a přidělávání práce výborům SVJ a bytových družstev," myslí si.

Podle pana Pavla navíc informace zjištěné při odečtech nebudou přesné. "Nikde v zákonu nevidím, že by měli být zapojeni dodavatelé tepla a teplé vody a měsíčně informovat o skutečné spotřebě domu jako celku. Potom by se ale musely zapojit i rozúčtovací firmy a to rovněž jedenkrát měsíčně a také za odměnu," upozornil. "Výsledek by zdaleka nebyl přesný, protože by se pracovalo s předběžně kalkulovanou cenou tepla v GJ, protože konečnou cenu budeme znát až po skončení topné sezony," dodal.

Související obsah

K dalším výtkám pana Pavla patří například velká administrativní zátěž či informování lidí bez počítače či chytrého telefonu. Ti by museli písemně požádat o zasílání informací doporučeným dopisem a poštovné svému SVJ nebo družstvu uhradit.

S panem Pavlem souhlasí i poslanec Zdeněk Kettner (SPD). "Měřáky s dálkovým odečtem jsou násobně dražší," prohlásil ve Sněmovně. Tam také mluvil o tom, jaké už byly při přípravě na nová pravidla náklady jeho družstva s osmi tisíci byty. "Technické vybavení kompletně za pět milionů korun, samozřejmě to není tak, že zaplatíme pět milionů a bude to na věčné časy, ta zařízení zastarávají, musejí se opravovat, musejí se inovovat a tak dále," uvedl.

Ročně podle něj družstvo vydá 560 tisíc korun na služby umožňující předávání dat přes internet. Další 1 115 000 korun utratí ročně družstvo podle něj za přístup k datům. "To znamená, že naše bytové družstvo ročně bude vydávat navíc oproti tomu, co jsme dávali doteď, 1 670 000 korun," řekl poslancům. Nakonec to vše podle něj zaplatí obyvatelé domů.

Poslankyně Eva Fialová (ANO) už podala návrh k přepracování zákona. K tomu se přidal i Kettner. "Novela zákona vychází z doporučení Evropské unie, ale je to opravdu jenom doporučení, kde nehrozí žádné sankce a my jsme to úplně otrocky kompletně převzali," sdělil Kettner TN.cz. "Odnesou to nájemníci a odnesou to družstevníci," dodal.

Související obsah

"Jestli si někdo myslí, že firmy budou dávat, co se týče tepla, konkrétní cifry, tak to ani náhodou. Firma bude jenom předávat informace, které se ukážou na displeji. To znamená, že ukážou jenom počet jednotek, žádnou částku se zákazník nedozví," upozornil.

Existuje podle něj i možnost, že některé byty nezařídí dálkové odpočty a každý měsíc k nim bude chodit technik. "Myslím si ale, že klasická bytová družstva už to dávno mají," řekl.

Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které novelu připravilo, by tato úprava ukončila znevýhodnění bydlení v domech s centrálním zásobováním tepla (CZT). "Člověk žijící v domě má, na rozdíl od uživatele bytu s CZT, možnost kdykoli pravidelně pohledem na měřidla (elektroměr, plynoměr, vodoměr) zjistit, jaká je jeho spotřeba, a své chování v bytě podle toho upravit, šetřit odběry," uvedla mluvčí MMR Veronika Hešíková.

Související obsah

Pokud lidé nemají o informace zájem, nemusí nic dělat. "Ten, kdo nemá o spotřebu zájem, své chování nijak nezmění, je to jeho svobodná vůle. Zákon však myslí na většinu těch ostatních, kteří zatím tuto možnost nemají, ale chtějí se chovat zodpovědně," prohlásila Hešíková.

Hlavní výtkou jak pana Pavla, tak i poslance Kettnera jsou vysoké náklady. "Zavedení by nemělo být pro společenství vlastníků či bytová družstva nijak likvidační," uvedla však mluvčí MMR. Do nových kotlů, do termostatů, případně další měřicí a regulační techniky museli podle ní v posledních letech investovat i majitelé vlastních lokálních topidel. "Je proto pochopitelné, že došlo i na domy s CZT," upozornila.

"Zejména velká bytová družstva a společenství vlastníků jsou již na tuto situaci většinou připravena, jejich technika je na odpovídající úrovni, investovala již s předstihem, dle aktuálních technických možností a nových trendů," sdělila na závěr mluvčí.

Evropská komise chce topit na 19 stupňů Celsia:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz