Zahraničí

Matka se setkala s mrtvou dcerkou. Pomohla virtuální realita

Matka se setkala s mrtvou dcerkou. Pomohla virtuální realita
Zdroj: Getty Images

Korejce Jang Ji-sungové vzala sedmiletou dceru Nayeon vážná nemoc. Možnost se s dívenkou rozloučit ženě dali tvůrci jihokorejské reality show "Střetnutí". Ačkoli sama Jang tvůrcům poděkovala za velmi přínosný zážitek, nápad přenést její zesnulou dceru do virtuální reality sklidil rozporuplné reakce.

Tvůrci show používají technologii virtuální reality k vytvoření simulace mrtvých příbuzných těch, kteří si prošli tragickou ztrátou. Mají tak možnost se naposledy rozloučit.

Každý účastník je vybaven speciálními rukavicemi, které dokáží simulovat dotek a soupravou brýlí a sluchátek pro virtuální realitu. Může tak vidět, slyšet a dokonce i cítit ty, které ztratil. Informoval o tom portál Metro.

Možnost znovu alespoň na chvíli vidět svou dceru využila i Jang Ji-sungová. Sedmiletá Nayeon zemřela v roce 2016 na vzácnou nemoc. Programátoři vytvořili věrnou podobu děvčátka a její matce pomocí technologií umožnili přítomnost zesnulé dcery vnímat všemi smysly. Dívenka se matky zeptala, jestli na ni někdy myslí.

Související obsah

"Každý den," ujistila virtuálního "ducha" své dcery dojatá žena. Loučení matky s malou dcerou v slzách sledovala i Jangina rodina, která seděla v televizním studiu. Dívenka maminku ujistila, že ji už nic nebolí a že se má dobře. Pro Jang to prý byl velmi přínosný zážitek a doufá, že její zkušenost pomůže i dalším rodinám, které se potýkají se smrtí, se lépe vyrovnat se zármutkem.

Související obsah

Odborníci, kteří reality show sledovali, záležitost jako vhodnou náplň televizní zábavy nevnímají. Varují, že podobné psychologické experimenty by v žádném případě neměly být součástí relací, jejichž primárním účelem je bavit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz