Domácí

Velký test dětských přesnídávek: Tyto mají málo vitamínu a hodně cukru!

Velký test dětských přesnídávek: Tyto mají málo vitamínu a hodně cukru!
Zdroj: dTest

Ovocné přesnídávky v praktickém balení jsou stále populárnější především u maminek. Tuto rychlou svačinku s sebou mohou vzít kamkoliv a zároveň děti zasytí. Organizace dTest nechala otestovat jedenáct výrobků, většina z nich dopadla dobře. I tak by je děti měly konzumovat v menších množství. Obsahují totiž více cukru.

Laboratorní testy organizace dTest zkoumaly přesnídávky privátních obchodních řetězců, ale i známých značek. "Na celkovém hodnocení testovaných výrobků se odrazil podíl vitamínu C, podíl cukru a soli, případný obsah mykotoxinů, pesticidů a těžkých kovů a nakonec také obal a informace na něm uvedené," vysvětlila Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Většina z kapsiček neobsahovala přidaný cukr, i tak ho měly velké množství. Nejvíce cukru našli odborníci v Ovocné přesnídávce Hello s banány, která měla téměř 15 gramů na 100 gramů výrobku. Podobně na tom je i přesnídávka Nestlé NaturNes Banán Jablko a Kubík Ovocná kapsička banán-jablko. V něm byl pouze cukr obsažený v ovoci. 

Rodiče by dětem přesnídávky měli dávat spíše v menším množství. "U ovocných přesnídávek je problematické doslazování některých produktů, zvláště s ohledem na to, že jsou primárně určeny dětem už od ukončeného 4. měsíce věku," uvedla Hoffmannová. Děti si mohou na sladkou chuť navyknout, což může vést k nadváze a obezitě. 

Související obsah

Organizace se zaměřila také na složení vitamínu C. Malé množství obsahoval výrobek Rossman babydream Apfel & Banane oproti informací uvedených na obalu. A dále také kapsička dm baby love. Podobně na tom byl také výrobek Ovko Apple Carrot Banana

Dále testy zkoumaly, zda přesnídávky neobsahují plísně. "Druhým sledovaným toxinem, který poškozuje ledviny, snižuje imunitu a má karcinogenní účinky, byl ochratoxin A. Ani jeden z toxinů nebyl v laboratoři odhalen, všechny výrobky tedy v této kategorii obdržely velmi dobrá hodnocení," doplnila Hoffmannová. 

Stejně tak skončilo i testování těžkých kovů, jako je cín, olovo a kadmin. Žádný z nich se ve výrobcích neobjevil. Na problém nenarazila organizace ani při pátrání po reziduálních pesticidních látkách. Zbytky pesticiů carbendazimu a benomylu našla pouze u Hello Ovocné přesnídávky s banány. V ní bylo podlimitní množství. 

Související obsah

"Dobře dopadlo i posuzování obalů. Body navíc si odnášely výrobky s biocertifikací, vyšším podílem ovoce a ty, které na obale správně deklarovaly hodnoty vitamínu C a cukru. Případné rozdíly mezi uvedenými a naměřenými hodnotami byly buď ve spotřebitelův prospěch, nebo se pohybovaly v rámci tolerované hladiny," vysvětlila tisková mluvčí Lucie Přinesdomová.

Z jedenácti testovaných přesnídávek má dobré hodnocení devět výrobků, dvě skončily uspokojivě. U nich organizace strhla body za chybějící vitamín C, deklarovaný obsah ovoce a vyšší podíl cukru. "Jako 'výhodný nákup' dTest v testu označil výrobek Kubík Ovocná kapsička banán-jablko, který zároveň obsahoval nejvyšší množství vitamínu C," dodala Přinesdomová. Kompletní výsledky testu naleznete zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz