Domácí

"To se mi nelíbí." Babiš se ztrapnil, neví, že se Česko léta jmenuje jinak

"To se mi nelíbí." Babiš se ztrapnil, neví, že se Česko léta jmenuje jinak
Zdroj: Andrej Babiš

Premiéra Andreje Babiše šokovalo zkrácené jméno České republiky. O označení Czechia, které při mezinárodní komunikaci nahrazuje Czech Republic, podle jeho slov nikdy předtím neslyšel. "Kdo to změnil? To se mi nelíbí," vyjádřil se pro deník The Wall Street Journal.

"Vy jste to změnil? Nebo vy?" rozčiloval se při rozhovoru pro Wall Street Journal Babiš. Interview proběhlo už v březnu loňského roku, deník ho však zveřejnil až tento čtvrtek. Rozhovorem se pochlubil i sám Babiš na sociálních sítích.

Debata na téma "kdo udělal z Czech Republic Czechia" se rozhořela poté, když na změnu oficiálního označení premiéra upozornil někdo z lidí v místnosti. To, že vláda v čele s Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) na jaře 2016 zkrácenou variantu schválila, Babišovi, tehdejšímu ministru financí, zřejmě uniklo. 

Související obsah

Premiéra rozhořčila snadná záměna Czechia s Čečenskem, v anglické variantě Chechnya. "Jsme Česká republika. Jsme Češi. Nevím, kdo s tak stupidním nápadem přišel. Je to šílené," rozčiloval se Andrej Babiš během rozhovoru. Například prezident Miloš Zeman si název Czechia naopak pochvaluje.

Zeman ke zkrácení anglického názvu České republiky vyzýval už při návštěvě Izraele v roce 2013. Na nápad ho přivedl Šimon Peres, prezidentův izraelský protějšek. "Nezní to tak chladně jako Czech Republic," pochvaloval si Miloš Zeman.

Související obsah

Babiš naopak preferuje delší variantu názvu naší země a proti zkracování brojí. Udivilo ho, že zkráceninu vůbec někdo používá a sám mluví výhradně o Czech Republic.

Na tom, jestli je lepší Czechia nebo Czech Republic, se neshodne ani OSN s Evropskou unií. Zatímco OSN na Czechii plně přistoupilo a používá toto označení ve všech svých dokumentech, EU se zdráhá a zatím používá obě varianty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz